בדיוק כמו הגינה, גם הדק שלכם דורש תחזוקה לקראת הקיץ (והחורף). איך תשמרו עליו יפה ומטופח? "דוקטור דק" מסביר

כל מי שמבין בעץ יאמר לכם את אותו הדבר: דק זה כמו רכב – צריך להכין אותו לקראת הקיץ והחורף. אז איך תחדשו אותו בעצמכם? באילו חומרים רצוי להשתמש? ולמה זה הרבה יותר קל ממה שחשבתם? המומחה מספר 1 בתחום – מסביר

(שנה גודל)

אתם הרי מכירים את זה: עיצבתם את מרפסת או גינת החלומות, שתלתם בה את הצמחים שאתם אוהבים, הרמתם דק לתפארת וקבעתם את המיקום האידיאלי לשולחן הקפה של הבוקר. ועכשיו, אחרי החורף הקשה ולפני הקיץ הישראלי הקשוח – הדק שהיה פעם יפהפה – נראה עייף, מסכן, יבש ומלא סדקים. אז נכון. זה דק והוא אמור להיות בחוץ, אך כמו כל עץ טבעי, אם לא תטפלו בו המצב רק ילך ויחמיר.

אבל אל חשש, כדי להחיות, לרפא ולשמור על היופי הטבעי שלו, דרושות רק מספר פעולות פשוטות שכל אחד יכול לעשות. זה לא לוקח הרבה זמן, והתוצאה? ממש כמו חדש!

כדי לדעת איך לעשות את זה בעצמכם כמו שצריך, פנינו לשי איגל – מאסטר לדקורציה, מדריך מקצועי לטיפול בעץ ומי שידוע בכינוי " דוקטור דק". חוץ מההסבר המפורט שמיד תקראו פה, הוא גם הכין לנו סרטון קצרצר.

לפני שמתחילים

"כדי לטפל במשטח דק כמו מקצוען", מסביר שי, "צריך לוודא שיש לכם את הציוד הדרוש, גם מבחינת נוחות וגם מבחינת בטיחות. זה אומר שאתם צריכים להכין מבעוד מועד: מברשת, רולר או פד (עדיף רולר), מטאטא קשיח, צינור מים, נייר ליטוש או מלטשת, כפפות עבודה ומשקפי מגן. בנוסף, עליכם להצטייד בקלינר – לניקוי פנימי וחיצוני של העץ, סטריפר (אם צריך להסיר צבע ישן מהדק) וכמובן שמן דק לחידוש העץ". כששאלנו אותו לגבי מגוון וסוגי החומרים והשמנים הקיימים כיום אמר שי: "חשוב מאד להשתמש בחומרים אשר דוחים מים, מגנים מפני עובש, ריקבון, חרקים, לחות, קרינת  U.V, ועמידים בתנאי מזג האוויר הישראלי הקשוח. כמו כן, לפני שבוחרים חומר יש לוודא שהוא מתאים לכל סוגי העצים והדקים". זהו. הבנו. אפשר להתחיל.

חשוב מאד להשתמש בשמן אשר דוחה מים, מגן מפני עובש, ריקבון, חרקים לחות וקרינת U.V

1,2,3 ו…סיימתם

"כעיקרון", אומר לנו שי, "כמו כל דבר בישראל (ובצבא בפרט), גם תהליך חידוש הדק נחלק ל-3 חלקים. מהניסיון שלי, אם עובדים על פי הכללים והשלבים מקבלים תוצאה נפלאה של דק חדש לגמרי. זה לא מסובך, אפשר לתקתק את זה בקלות ובמהירות, וכל אחד יכול לעשות את זה לבד."  השלבים פשוטים:

  1. הכנה ושטיפת הדק – מטאטא וצינור מים יעשו את העבודה.
  2. ניקוי וייבוש העץ – באמצעות קלינר (ואם צריך גם סטריפר להסרת צבע ישן + נייר ליטוש).
  3. מריחת שמן דק – רולר ומברשת יספיקו.

כדי שתהיו בטוחים מה בדיוק אתם צריכים לעשות על פי השלבים, אתם מוזמנים לחזור ולצפות שוב בסרטון ששי הכין במיוחד עבורכם. 3 דקות ואתם מקצוענים.

עובדים בקלות לפי השלבים והתוצאה - דק שנראה ממש כמו חדש

חשוב לזכור

אם יש כמה דברים חשובים שלמדנו במהלך הכנת הכתבה, אז אלו כנראה העיקריים: תבדקו טוב טוב את חומרי הגלם שאתם משתמשים בהם. קחו בחשבון שמומלץ לחדש את הדק פעמיים בשנה, בסוף הקיץ ובסוף החורף. והכי חשוב, לא להתבייש לשאול איש מקצוע. אם יש לכם שאלות, שי והחברים שלו ישמחו לעמוד לרשותכם. זה לא מסובך. פשוט הקליקו כאן. בהצלחה!