עשוי לעניין אותך גם

רוצים לשמוע עוד על השיטה שגומלת בקלות מיליוני הורים בעולם?

השאירו פרטיכם לשיחה עם נציג של השיטה הקוגניטיבית בישראל:

אי-אפשר להמשיך להתעלם: המחיר שהילדים משלמים על הסיגריות שלנו

מעשנים רבים מחליטים לוותר על הסיגריות כאשר הם הופכים להורים, אך הקושי להיפרד מ"החברה" שמלווה אותם כבר כל כך הרבה שנים עוצר אותם. אם גם אתם רוצים לעצור את הפגיעה של הסיגריות בבריאות של ילדכם ולא מצליחים, אתם חייבים לקרוא את הכתבה הזאת:

(שנה גודל)

כל הורה מכיר את זה – ברגע שנולד הילד הראשון החיים משתנים במובן העמוק ביותר. אנחנו מקבלים על עצמנו אחריות מלאה על חייו של תינוק שתלוי בנו לגמרי, ורוצים לעשות זאת בדרך הטובה והנכונה ביותר. ההורות מעודדת אותנו לנסות ולשנות דפוסי התנהגות עמוקים, גם כאלו שבעבר הניסיונות שלנו לשנות אותם כשלו. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא הניסיון של הורים רבים להפסיק לעשן.

הורה מעשן ניצב בפני דילמה – האם להמשיך לעשן למרות הידיעה שהעישון מעמיד אותו בסיכון לחלות במחלות סופניות ופוגע בבריאות הילד שלו, או לנסות להפסיק ובכך לוותר על אחת ה"הנאות" הגדולות של חייו.

האם הסיגריות שלכם פוגעות בילדים?
לאורך השנים מחקרים רפואיים רבים הוכיחו חד-משמעית כי ילדים להורים מעשנים סובלים משלל תסמינים בריאותיים ובהם פגיעה במערכת החיסונית ונטייה לחלות יותר במחלות הקשורות לדרכי הנשימה. כמו כן, מומחים מזהירים כי ילדים המתגוררים בבית של מעשנים עלולים לפתח התמכרות לניקוטין בדומה למעשנים עצמם.

למרות שבעבר הורים רבים חשבו, כי אם לא יעשנו ליד הילדים הם ימנעו מהם את הסכנה, היום כבר ברור מעבר לכל ספק שלא כך הדבר. הורה מעשן משפיע על בריאות ילדיו גם אם העישון עצמו אינו נעשה על ידם. בכל סיגריה יש כ-4,000 רעלים שונים (חלקם הגדול ממכר!) שנספגים באצבעותיהם ובבגדיהם של המעשנים ומעוברים הלאה לכל מי שבא איתם במגע. אותם רעלים נספגים גם בשטיחים, וילונות, מצעים ואפילו על הקירות, כך שהסבירות שהורה מעשן יצליח למנוע מילדיו חשיפה לחומרים המסוכנים שנמצאים בכל סיגריה שהוא מעשן קטנה עד בלתי אפשרית.

ההשפעה הפיזיולוגית המידית של רעלי הסיגריות על ילדים יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה צורות – חלק מהילדים מפתחים גירויים בעיניים, חלקם עלולים לסבול מבעיות במערכת הנשימה ולפתח מחלות כאסטמה, ברונכיטיס, דלקת ריאות וזיהומים בדרכי הנשימה ובאוזניים וחלקם סובלים מהיחלשות כללית של המערכת החיסונית אשר עלולה להוביל לפגיעות גבוהה יותר מווירוסים וחיידקים שונים.

ככל שילד נחשף בגיל צעיר יותר לרעלי הסיגריות, כך הפגיעה בבריאותו תהיה משמעותית יותר וככל שהחשיפה לעשן ולרעלי הסיגריות ארוכה יותר, כך הפגיעה בילד עלולה להיות קריטית יותר ואף כרונית.

ילד להורה מעשן יעשן בעצמו
הנזקים שנוצרים כתוצאה מחשיפה לעישון בגיל צעיר לא נגמרים בתחום הפיזי. הסיכוי של ילד שגדל עם הורה מעשן להפוך בעתיד למעשן בעצמו גבוה בהרבה מילד שגדל בבית בו לא מעשנים. ההסבר לכך הוא הגיוני ופשוט – ההורה הוא מודל החיקוי הראשון של הילד ואין דוגמה טובה יותר מהתנהגות ההורה עצמו. לא משנה כמה פעמים נסביר לילד שעישון מזיק ושזה לא בסדר גם שאנחנו מעשנים, בסוף הוא רואה את אבא או אמא בוחרים להדליק כל פעם מחדש סיגריה ומקבל את הלגיטימציה לעשות זאת ביום מן הימים בעצמו. הורים מעשנים מעבירים לילדים שלהם את ההרגל המזיק עם כל המשתמע והסכנות הכרוכות בו באופן בלתי מודע. מחקרים פסיכולוגיים אף הוכיחו כי ילדים של אנשים מעשנים הם בעלי נטייה גבוהה יותר להתמכר באופן כללי.

רק 3% מהמעשנים שמנסים להפסיק לבד מצליחים
ההשפעות המזיקות של העישון מעודדות הורים טריים והורים ותיקים לנסות ולהפסיק לעשן. הבעיה היא שגם עם מוטיבציה גבוהה ורצון אמיתי להיגמל מההרגל המזיק, הקושי להפסיק לעשן הוא גדול, ומוביל לכך שרק 3% מאלו שמנסים להפסיק לעשן ללא עזרה מקצועית מצליחים לעשות זאת.

מעשנים רבים מעידים כי הקושי הגדול ביותר שלהם בלהפסיק לעשן הוא חוסר היכולת לדמיין את החיים ללא סיגריות. בעצם מה שהמעשנים מתארים הוא חוסר יכולת להיפרד רגשית ולתמיד מהסיגריות. על התובנה הזאת פותחה השיטה הקוגניטיבית לגמילה מעישון וכבר גמלה מיליוני הורים בכל העולם. בתהליך שאורך כ– 6 שעות בשיטה הקוגניטיבית המעשן לא נפרד מהסגריה, הוא נפרד מהצורך לעשן ומסתבר שיש הבדל גדול בין שני הדברים ושזו בדיוק הסיבה לאחוזי ההצלחה הגבוהים של השיטה: כ-90% מהמעשנים שניסו להפסיק לעשן בעזרת השיטה הצליחו לעשות זאת.

לסיכום, אם גם אתם מבינים כי הסיגריות מגיעות על חשבון המחויבות שלכם לילדים, עכשיו זה בדיוק הזמן הנכון לקחת אחריות ולצאת ממעגל העישון. בכל מעשן יש את הכוח להפסיק, הוא רק צריך למצוא את הדרך הנכונה בשבילו לעשות את זה. אם אתם מסוגלים לעשות את זה בעצמכם, קומו מהכיסא תסתכלו לילד שלכם בעיניים וזרקו את הקופסה לפח.

הכי חשוב שלא תתייאשו, לרוב האנשים לוקח מספר ניסיונות לפני שהם משיגים את המטרה ומשאירים את הסיגריות מאחור. אם ניסתם בעבר להפסיק לעשן לבד ולא הצלחתם פנו לעזרה מקצועית שכבר הוכיחה את האפקטיביות שלה. עכשיו כשהמטרה ברורה וחשובה מאי-פעם, כל מה שנשאר לכם לעשות הוא למצוא את השיטה שתעזור לכם להפסיק את הפגיעה בבריאות שלכם ושל הילדים שלכם.

רוצים לשמוע עוד על השיטה שגומלת בקלות מיליוני הורים בעולם?

השאירו פרטיכם לשיחה עם נציג של השיטה הקוגניטיבית בישראל:

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי