עשוי לעניין אותך גם

השיטה שהצליחה לגמול את כוכבי "ארץ נהדרת" מהסיגריות

מאחורי הקלעים של התכנית הכי מצליחה בטלוויזיה בעשור האחרון, יש לא מעט חברי צוות שמכורים לסיגריות. כעת מתברר ששניים מהם – דוד ליפשיץ (הכותב הראשי של התכנית) וערן זרחוביץ' (אין באמת צורך להציג) – הצליחו להיגמל משנים של עישון באמצעות אותה שיטה, וביום אחד

(שנה גודל)

ערן זרחוביץ' אהב לעשן. מאוד.
עד כמה הוא אהב? בין קופסה לקופסה וחצי ביום.
"למען האמת, היו הרבה שנים שמאוד אהבתי לעשן, אח"כ זה הפך ליחסי אהבה-שנאה עם ניסיונות גמילה כושלים, ולפני שנתיים הצלחתי להפסיק לתקופה ארוכה יחסית.
אבל בחודשים האחרונים נכנסתי לסחרור של לחץ ותקופה עמוסה, וחשבתי שאם רק אחזור לעשן בשליטה – הסיגריות יצליחו לנחם אותי.
חשבתי שהן יחזירו לי סוג של 'פאן', שאוכל לצאת להפסקות בעבודה ויהיה לי מגניב.
האמת היא ששכחתי כמה שנאתי את זה".

"מהר מאוד חזרתי לעשן בכמויות"
"הפנטזיה של לסגור את היום עם סיגריה או שתיים התפוצצה מהר מאוד. חזרתי לעשן בכמויות, הפסקתי לרוץ ובמקביל נזכרתי למה שנאתי כ"כ לעשן – הריח, כאבי הראש והעייפות.
אבל מעל הכול – התבאסתי מההתעסקות והתלות הטוטאלית שלי בסיגריות.
לפני כמה שבועות הגעתי להחלטה שאני רוצה להפסיק ונרשמתי לסדנה של אלן קאר. אני יכול להגיד שההבנה שאני מעוניין להפסיק לעשן הגיעה ממני, אבל הסדנה היא שגרמה לזה לקרות. היא איפסה אותי".

"הסדנה של אלן קאר גרמה לזה לקרות" | ערן זרחוביץ'

– איך בדיוק?
"היא גרמה לי להבין שה'הנאה' שמופקת מהסיגריה היא פיקציה. הסיגריה לא באמת פותרת עומס ולא באמת מרגיעה, זה בולשיט.
יותר מזה, הבנתי שהגמילה האמיתית היא בין סיגריה לסיגריה – למעשה תוך כדי שאתה מעשן. מי שמעשן 20 או 30 סיגריות ביום, עובר מיני-גמילה עשרות פעמים ביום – עד הסיגריה הבאה.
כשאתה מפסיק לחלוטין – אין את הגמילה הבלתי נגמרת הזאת – מדובר בפעם אחת וגמרנו. כמה ימים ראשונים אתה קצת עצבני, קצת רעב, אבל זה נגמר".

– כבר חודש וחצי שאתה נקי מסיגריות, איך זה מרגיש?
"אני מרגיש הרבה יותר ערני והרבה יותר רגוע, חזרתי לרוץ. הרבה יותר נוכח ב'כאן ועכשיו' מבלי שכל הזמן משהו ידגדג לי: מתי נסיים את ישיבת הבוקר? מתי הילדים יהיו שקועים קצת בטלוויזיה ויהיו לי כמה דקות לסיגריה? מתי תגמר התכנית ברדיו ועוד ועוד. היום זה לא קיים.
אגב, גם אשתי שעישנה בין חצי קופסה לקופסה ביום – הגיעה איתי לסדנה והפסיקה לחלוטין.
אני לא אוהב להתנבא קדימה, או לצאת בהכרזות על כך שלא אעשן יותר לעולם. אבל אני כן יודע להגיד שכבר 6 שבועות אני לא מעשן, לא בא לי לעשן, ואני מאוד מבסוט".

מתנה ליומולדת 40
בניגוד לזרחוביץ' – דוד ליפשיץ (הכותב הראשי של "ארץ נהדרת") דווקא מעולם לא ניסה להפסיק.
"התחלתי לעשן בגיל 16 ועישנתי קופסה וחצי ביום במשך 24 שנים" אומר ליפשיץ. "האמת היא שאף פעם לא ניסיתי להיגמל, אהבתי לעשן, אהבתי את הסיגריות ולא רציתי להפסיק.
אבל ככל שהתקרבתי לגיל 40 – זה הלך והשתנה, והמחשבות של 'אני לא רוצה להפסיק', התחלפו ב:'אני רוצה להפסיק – אבל אין סיכוי שאני מצליח'.
ואז חודשיים לפני גיל 40 החלטתי שאני קונה לעצמי מתנת יום הולדת קורס גמילה מסיגריות. האמת? הייתי סקפטי בטירוף – מציאות יומיומית בלי סיגריות נראתה לי חסרת סיכוי ודמיונית לחלוטין.
אבל הסוויץ' הגיע, ובענק. מאמצע הקורס היה לי ברור שאני והסיגריות גמרנו".

"התחלתי לעשן בגיל 16 ועישנתי קופסה וחצי ביום במשך 24 שנים" | דוד ליפשיץ

 – איך אתה מסביר את המהפך החד?
"אני חושב שבפעם הראשונה בחיים הצלחתי להבין כמה אני לא תלוי בזה פיזית כמו שדמיינתי.
בנוסף, הבנתי שהסיגריות לא נותנות לי כלום. שום דבר.
בניגוד לכל התמכרות אחרת – עם ניקוטין יש אפס רווח. אפילו מי שמכור להרואין מקבל איזשהי תמורה. ברגע שהבנתי את הדבר המהותי הזה- נפל לי האסימון סופית ובאותו הרגע הכול נגמר מבחינתי. מכאן ואילך כבר היה קל".

– יש סיכוי שהיית מצליח להיפטר מהסיגריות בכוחות עצמך?
"אני לא חושב שיש דרך להפסיק באמת-באמת שלא באמצעות הקורס והשיטה של 'אלן קאר'. אנשים שמפסיקים לעשן רק על בסיס הרמה הפיזית – אני מעריץ אותם. איזה כוח סבל מטורף יש להם! אבל במקביל אני מבין מדוע רובם הגדול נשבר וחוזר לעשן. הם פשוט עושים את זה לא נכון כי הרצון והחשק לעשן נשאר איתם.
הנה למשל, יש לי חבר שהפסיק לעשן בכוחות עצמו לפני כמה שנים – ועד היום הוא משועבד לתחליפי סיגריות, בעיקר למסטיקים. נכון שהוא לא מעשן פיסית אבל הסבל והייסורים הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלו – הוא נאבק עד היום.
אצלי הרצון לעשן פשוט לא קיים – הוא מת. עובדה שעברו 3 שנים ולא נגעתי בסיגריה, וגם אין לי שום חשק. ברגע שהראש שלך מבין ומתכוונן בצורה הזאת – אתה לא יכול לחזור אחורה. אין לי ספק שמדובר בסכום הכסף הכי טוב שהשקעתי.

אני יודע שזאת החלטה מאוד קשה להפסיק לעשן, ושרבים חושבים שצריך זמן ל'התבשל' איתה, אבל כמעשן כבד לשעבר אני יכול לומר לכל המעשנים שקוראים את הכתבה – זה הרבה יותר קל ממה שנדמה לכם".

רוצים לשמוע עוד פרטים על השיטה שגמלה את כוכבי "ארץ נהדרת" מהסיגריות?

השאירו מספר פרטים ונציג של "אלן קאר" יחזור אליכם

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי