עשוי לעניין אותך גם

לבדיקת זכאות ראשונית ללא התחייבות. השאירו פרטיכם כאן:

האזרחות הפורטוגלית לא תחכה לנו לנצח

אם גם אתם ממוצא ספרדי, אני מניח שכבר נחשפתם לשלל הפרסומים בנוגע לזכאות שלכם לקבלת דרכון פורטוגלי שיהפוך אתכם ללא פחות מאשר אזרחים אירופאים.

אני גם מניח שכבר שמעתם שוב ושוב על היתרונות שבקבלת אזרחות אירופאית ולכן במאמר הזה אני אכתוב ממש בקצרה על היתרונות שבאחזקת דרכון פורטוגלי ואת הדגש אני אשים על איך עושים את זה נכון ולמה חשוב שתמהרו להתחיל את התהליך

(שנה גודל)

מהם היתרונות באחזקת דרכון פורטוגלי. בקצרה.

קבלת דרכון פורטוגלי הופכת אתכם באופן מיידי לאזרחים אירופאים לכל דבר. זה כמובן לא אומר שאתם מוותרים על האזרחות הישראלית, אתם פשוט מקבלים אזרחות נוספת, אזרחות אירופאית, שהיא האזרחות הנחשבת והנחשקת בעולם.

האזרחות האירופאית ידועה בשלל ההטבות הסוציאליות המשמעותיות שהיא מקנה, החל מהשכלה גבוהה בחינם, דרך כניסה לארה"ב ללא צורך בהוצאת ויזה ועד לאינסוף אפשרויות עבודה ויכולת לעשות עסקים בחופשיות בכל רחבי אירופה.

יתרה מכך, עם דרכון פורטוגלי אתם יכולים בכל רגע נתון להחליט שאתם פשוט עוברים לגור בצרפת, ספרד, שבדיה, שוויץ, הולנד או כל מדינה אחרת שבאיחוד.

אלו הם כמובן רק חלק קטן מהיתרונות שבאחזקת דרכון פורטגלי אבל הבטחתי לקצר ואני אדם של מילה. אז בואו נדבר על למה חשוב שתתחילו את התהליך כמה שיותר מהר.

"המניע העיקרי שלי להוצאת הדרכון הפורטוגלי הוא כדי שאוכל להכנס למדינות שהדרכון הישראלי לא מאפשר" - די ג'י סקאזי

הזדמנות שאסור להחמיץ!

חלון ההזדמנויות לקבלת אזרחות אירופאית נפתח בשנת 2015 הודות להחלטתה של ממשלת פורטוגל לבצע שינוי חקיקה שיאפשר ליהודים צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל לקבל דרכון פורטוגלי. הממשלה הפורטוגלית יצרה תהליך ידידותי הכולל תנאי זכאות גמישים ונוחים, בכל קנה מידה. וחשוב לזכור זאת. בפועל, הזכאות לדרכון פורטוגלי פתוחה כעת בפני כל מי שאבות אבותיו הוגלו במהלך "גירוש ספרד" לפורטוגל ומשם למדינות אחרות. ומסתבר שרוב הישראלים ממוצא מזרחי הם כאלה.

בעקבות ההבנה של היתרונות הרבים שבאחזקת דרכון פורטוגלי וההבנה שכמעט 3 מיליון ישראלים זכאים לכזה, נוצרה בשנה האחרונה תופעה שקיבלה את הכינוי "הבהלה לדרכון הפורטוגלי" וכשמה כן היא. בכל יום מאות ישראלים פוקדים את שגרירות פורטוגל ואת משרדי עורכי הדין המטפלים בבדיקות הזכאות לדרכון.
וכאן מתחילה הבעיה!
בעקבות התאוצה המוגברת של הבקשות לדרכון גדל החשש כי מסיבה זו או אחרת הרשויות  בפורטוגל יחליטו לעצור את התהליך ויפסיקו לאשר בקשות לקבלת דרכון למי שלא החל עדיין את התהליך.

קיימות שלוש סיבות עקריות שבגללן אתם חייבים להתחיל כבר עכשיו בבדיקת הזכאות:

  1. הבחירות בפורטוגל מתקרבות ועלולות להוביל לשינויים בחקיקה – חוק הוא אמנם חוק, אבל גם הוא יכול להשתנות. לאחר הבחירות בפורטוגל כל שינוי קטן בהרכב השלטון, עשוי להפוך את ההחלטה ואף לבטל את הזכאות לאזרחות אירופאית לכל מי שלא החל בתהליך.
    ניסיון העבר מלמד שרצוי לא להתעכב.
    קחו לדוגמא את ספרד, שכנתה של פורטוגל, ספרד הציעה בעבר גם היא זכאות לדרכון לצאצאי המגורשים, עד שבעקבות העומס הגדול התרחש המצב שממנו אנחנו חוששים היום, בוקר בהיר אחד הרשויות במדינה פשוט הקשיחו את הקריטריונים לקבלת דרכון ויצרו תנאים נוקשים ודרישות שכמעט בלתי אפשרי לעמוד בהן.

״בפורטוגל המצב שונה, לפחות כרגע. עדיין מדובר על הליך שנחשב לקל ומהיר בכל קנה מידה, ולכן חשוב מאוד להתחיל את התהליך וליהנות מהמסלול המהיר".

  1. עומס בקשות אצל הגורמים המקצועיים בישראל ובקרב הקהילות היהודיות בפורטוגל – כבר כעת מצביעים הנתונים על קרוב למליון ישראלים שבודקים האם המשפחה שלהם קשורה ליהדות ספרד ולגירוש ממנה אל פורטוגל. אולם זו רק ההתחלה. על פי הערכות דמוגרפיות מעל לכ-3 מיליון ישראלים זכאים לדרכון אירופאי. למרות שבארץ קיימים לא מעט גופים מקצועיים שיודעים ומוסמכים לטפל בבקשות הזכאות הרבות, כבר עכשיו הביקוש עולה על ההיצע. מצב דומה עלול גם להתקיים אצל הקהילות היהודיות שאמורות לאשר את הזיקה של צאצאי המגורשים לקהילה היהודית במדינה.

״הסיכוי שייווצר "פקק" גדול מתמיד והמציאות הפשוטה מוכיחה את מה שכולם כבר יודעים: כאשר התור מתארך, כל הקודם זוכה. לכן, חשוב להזדרז ולהגיש בקשה לבדיקת זכאות בהקדם האפשרי.״

  1. הקשחת התהליך מצד פורטוגל – פרט ליכולת ההתמודדות המוגבלת של הגורמים הרשמיים בישראל ושל הקהילות היהודיות בפורטוגל, גם הנהירה ההמונית של הישראלים לדרכון עושה את שלה. הזרם הבלתי פוסק של הפניות לקבלת דרכון פורטוגלי עושה את שלו ואחת הטענות היא שבגלל עומס פניות גבוה עלולים להשמע בקרוב קולות הקוראים להקשיח את התהליך – בדומה לזה שהתרחש לא מזמן ב"אחותה הגדולה" של פורטוגל – ספרד, שם דרשו המחוקקים להוכיח זיקה משמעותית לספרד, להפגין ידע בשפה ובתרבות ועוד שלל משימות לא פשוטות.

שני טיפים חשובים, לפני שמתחילים בבדיקת הזכאות לדרכון פורטוגלי

גם אם רק התחלתם בתהליך – אתם בפנים.
למרות החשש מהקשחת התנאים צריך לזכור שגם במידה והתנאים לקבלת דרכון ישתנו – במידה וכבר התחלתם את התהליך לא תצטרכו להתאים את עצמכם לתנאים החדשים, אתם תמשיכו ליהנות מהמסלול המהיר והקל והדרך שלכם לדרכון הפורטוגלי תשאר פתוחה ומוגנת מפני כל שינויי חקיקה, הקשחת תנאי הזכאות ובעיות בלתי צפויות נוספות.
עוד נקודה חשובה בהקשר זה עניין המחיר. כמו בכל תחום ככל שעולה הביקוש למוצר מסוים, המחיר עולה בהתאם. נכון להיום מחירי השירות והאגרות עדיין נמוכים ונוחים מאוד, אך ככל שהביקוש לשירות עולה, קיים חשש לעלייה משמעותית במחיר שתשלמו על התהליך.

היעזרו בגורם מקצועי ומקושר!

על אף שניתן להגיש את בקשה לבדיקת זכאות באופן עצמאי, מדובר בהליך מסורבל שבו כל טעות בהגשת הבקשה עלולה לשלול מכם את הזכאות לצמיתות. הדרך הבטוחה ביותר לבדוק את זכאותכם היא בעזרת גוף מקצועי ומקושר כבר משלב ההתחלה. הניסיון האישי שלי מוכיח שזו הדרך הטובה והחכמה להימנע מהעיכובים בירוקרטיים מיותרים וליהנות מתהליך נוח ומהיר. אני אישית ממליץ על המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית המציע מסלול מקצועי ומהיר עם אחוזי הצלחה גבוהים גם למי שמתקשה להמציא את המסמכים הנדרשים  לטובת הבקשה. המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית מרכז עבורכם את כל הגורמים הנדרשים לתהליך ובכך חוסך לכם ריצות מיותרות ותאמינו או לא גם הרבה מאוד כסף.
אגב, אם תשאלו את די ג'י סקאזי מדוע גם הוא בחר במרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית, זאת תהיה התשובה שלו: "הגעתי דרך אחיין שלי שהמליץ שזאת החברה הכי טובה ואמינה לתהליך, כל המשפחה שלנו כמעט כבר עושה דרככם את התהליך"

לסיכום, אם אתם מבינים את היתרונות העצומים שבקבלת אזרחות אירופאית – אסור לכם לחכות!

אם תחכו לרגע האחרון אתם עלולים לשלם ביוקר על הדחייה המיותרת במקרה הטוב ולאבד את זכאותכם במקרה הפחות טוב.
מצד שני, ניתן להתחיל עוד היום בבדיקת הזכאות ולהימנע משינויים לא צפויים בתהליך.

לנוחיותכם, מצורף טופס לבדיקת זכאות ראשונית חינם של המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא למלא את פרטיכם בתיבה הכחולה שבתחתית המאמר ומומחה מטעם המרכז ייצור אתכם קשר בהקדם.

הבדיקה הטלפונית הראשונית הינה חינם וללא כל התחייבות. השאירו פרטים ונציג מהמרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית יחזור אליך בהקדם.

לבדיקת זכאות ראשונית ללא התחייבות. השאירו פרטיכם כאן: