עשוי לעניין אותך גם

חודש חגיגות הסיילים באינטרנט הוא גם החגיגה הגדולה של נוכלי הסייבר. כך תתגוננו.

הבלאק פריידי, הסייבר מנדיי ועוד ימי סיילים מטורפים של סוף השנה באינטרנט מגיעים –  ואיתם מגיע גם תיאבון הקניות העצום של הגולשים בישראל. בגדים, נעליים, שעונים, מחשבים, סלולאר, גאדג'טים ועוד. הכי משתלם פשוט וקל לקנות את מה שתמיד רציתם במחירים המצחיקים של סוף השנה ברשת – אבל האם אתם מודעים לכך שזה עלול לעלות לכם בגניבת פרטי האשראי או בפריצה לחשבון הבנק שלכם? אל תתחילו בחגיגת הקניות ברשת לפני שתבינו היטב את הסכנות האורבות לכם.

(שנה גודל)

נוכלי סייבר אוהבים את תקופת ימי הסיילים האינטרנטים בסוף השנה . מאוד אוהבים. כשאתם מסתערים על הרשת כדי לרכוש ברשתות האופנה ולהזמין גאדג'טים, הם מחככים ידיים בהנאה: זה הזמן שלהם. הם בכל מקום ברשת, הם משתכללים והולכים, והם רק מחכים שתיפלו.

אם זה עוד לא קרה, זאת רק שאלה של זמן.

מומחי הונאות הסייבר המכונות פישינג מתחזים לאתר של גופים מוכרים: אתרי קניות וסחר, חברות אלקטרוניקה וסלולר וכל מי שמנצל את חגיגות הסיילים של סוף השנה. הם מקימים אתר דמה, שנראה בדיוק כמו האתר המקורי. השלב הבא הוא לגרום לך לכם להיכנס ל”אתר” הזה:  לשם כך ישלחו לכם מייל או סמס מאתר קניות אונליין שמודיע לכם על “מבצע מדהים” –  או מייל / סמס בשם חברת האשראי או הבנק, שמבקש מכם לאשר את פרטיכם האישיים. המייל או הסמס תמיד יכיל לינק שבאמצעותו תוכלו להיכנס במהירות לאתר, כדי להסתער על ה”מבצע” או למהר ו”לעדכן את הפרטים”: אבל כאמור, זה לא יהיה האתר אלא העתק שלו. אחרי שתשאירו באתר המתחזה את הפרטים שלכם – ידו של הנוכל תהיה כבר טמונה עמוק בארנקכם.

מאוד יכול להיות שאפילו לא תשימו לב לעובדה הזאת: לא תמיד יגנבו מכם סכום גדול. לפעמים ייקחו מכם סכומים קטנים בכל חודש, ואתם בכלל לא תהיו מודעים לטפטוף האיטי של מזומנים שנוזל מחשבונכם אל חשבונם של הנוכלים. יכול להיות שזה כבר קרה; אולי אפילו במהלך הימים האחרונים, אחרי שבוע שאתם מחפשים טיסה במחיר טוב, קיבלתם פתאום סמס מפתה עם לינק למבצע מעולה שפעיל רק בשעה הקרובה. ואתם? – אתם הקלקתם, כי סופ"ש הקניות ההיסטרי ברשת עומד להסתיים ואתם חייבים לקנות את הנעליים שראיתם ב 80% הנחה. איזו טעות. מפחיד.

רוצים לגלוש בבטחון מלא וללא כל חשש מהונאות ברשת? לחצו כאן >>

שימו לב למספרים הבאים:

סקר של גוגל מגלה כי בשנת 2015 כ- 45% מהונאות הפישינג המתחזות לגורמים רשמיים הצליחו לגרום לממוענים ללחוץ על הלינק החשוד. דו”ח של מעבדות קספרסקי, מחברות האבטחה המקוונות המובילות בעולם, מראה כי הונאות הענק בתחום הפיננסי בשנת 2015 התבצעו באמצעות התחזות לארבע חברות האשראי המובילות: ויזה, אמריקן אקספרס, פייפאל ומסטרכארד. מלחיץ? – חכו, זה לא הכל: על פי נתוני קספרסקי, למעלה מ- 37 מיליון משתמשים חוו התקפות פישינג בשנת 2014 ו- 75% לא יוכלו לזהות אתר מתחזה. בנוסף, במחקר של בזק בינלאומי שנערך באמצעות חברת TNS, ציינו 42% מהנשאלים כי מישהו שהם מכירים חווה גניבת מידע אישי או פריצה באינטרנט. זה המון, וזה רק הולך וגדל, מתפשט ומשתכלל. כולנו חשופים. כולנו – כולנו! – קורבנות פוטנציאליים.

איך תעברו את הסיילים של נובמבר בשלום?

אז מה אפשר לעשות?

קודם כל: להיות ערניים ולפתח מודעות לנושא. מומלץ לא להעביר במייל פרטים אישיים שמתייחסים לחשבונות הבנק או כרטיסי אשראי, לא ללחוץ על לינקים לא מוכרים, לעיתים קרובות שם משתמש וסיסמה באתרים שבהם אתם מבצעים רכישות ולבדוק בקביעות את דוחות כרטיס האשראי.

ואם אתם לא לגמרי סומכים על הערנות שלכם? – כיום אפשר ליהנות מהגנת סייבר שתחליף אתכם בתפקיד שומר הסף. שירות ה–  Cyber Wall של בזק בינלאומי מספק הגנה לכל המכשירים המחוברים לרשת האינטרנט הביתית וחוסם את ניסיונות ההונאה. כאשר תיכנסו לאתר מתחזה שמזמין אתכם להיכנס לקישור ולהזין את פרטיכם האישיים, ייפתח עמוד אזהרה המתריע על כך שהאתר מתחזה. לא תוכלו להמשיך למסך הבא, ופרטיכם האישיים יישארו שמורים אתכם. כך תדעו שאתם בטוחים ומוגנים גם ברגעים שבהם אתם עייפים, עסוקים וטרודים, גם כשאתם בשיא הלחץ כי אתם חוששים שהמלאי של הלפטופ או הסלולר שראיתם במחיר רצפה באתר הקניות, ייגמר.  לסיכום, אם אתם לא רוצים שבלאק פריידי, יהפוך ליום שחור עבורכם, ומישהו אחר יחגוג על קניות עם הכרטיס שלכם,  כדאי מאד שתשימו לב. בהצלחה בשופינג.

רוצים לגלוש בבטחון מלא וללא כל חשש מהונאות ברשת? לחצו כאן >>