עשוי לעניין אותך גם

הדרישה להלוואות המיידיות נמצאת בשיאה, ולא רק בשביל לסגור את המינוס

רובנו חווים על בשרנו את האתגרים הכלכליים שמאלצים אותנו לחיות בסוג כזה או אחר של מחנק כלכלי מתמשך. גם אם אנחנו מצליחים לעמוד בהוצאות השוטפות, כל מה שהוא קצת מעבר – כמו נסיעה לחו"ל, הוצאה רפואית בלתי צפויה או צורך להחליף את הסלון או לשפץ את המטבח – כבר דורש מאתנו להשיג כסף ממקור חיצוני. אז מה הפלא שהפורמט המוצלח של הלוואות חוץ בנקאיות הפך למבוקש במיוחד בקרב הישראלים?

(שנה גודל)

סופ״ש באירופה, חופשת חורף עם המשפחה, חופשת סקי מתוכננת, החלטה להחליף את הרכב במבצע סוף שנה, שיפוץ בבית כדי להתחיל את השנה עם "חדש בעיניים", וכן – לעיתים פשוט רצון לנקות קצת חובות לפני סוף השנה או להוריד מעט את החריגה בבנק כדי שתחילת השנה תראה טוב יותר.
כך או כך, תחילת השנה מביאה איתה עלייה דרמטית במספר לוקחי ההלוואות, ולהפתעתנו רובם לא לוקחים את ההלוואות מהבנק בו מתנהל החשבון שלהם – אלא פונים להלוואות חוץ בנקאיות, לרוב מחברות האשראי.

כך גם אלעד, בן 42 מקריית אונו, מנהל מכירות בחברת נדל"ן ואשתו קרן שעובדת במשרד רו"ח גדול. בני הזוג מודים שמאז שלקחו הלוואה לראשונה מחברת האשראי לפני כ-3 שנים – הם אימצו לעצמם באופן קבוע את הנוהל. "גם אני וגם אשתי מרוויחים משכורות יפות" אומר אלעד, "אבל כמו הרבה ישראלים, אין לנו אקסטרה כסף בצד או עזרה מההורים למקרים שאנחנו נדרשים להוצאה מיוחדת. לכן מפעם לפעם אנחנו לוקחים הלוואה כי שנינו מבינים טוב מאוד שחיים רק פעם אחת, ואנחנו לא מוכנים לעצור את החיים שלנו בגלל תקרת אשראי בבנק או כמה שקלים נוספים בריבית. נכון להיום, אפשר לומר שהלוואה מחברת האשראי הפכה להיות ברירת המחדל שלנו. ההלוואה הזו משרתת אותנו פעמיים – פעם אחת בזכות העובדה שאנחנו עובדים מול גוף פיננסי יציב ומקצועי, בניגוד לכל מיני 'הלוואות חברים' טרנדיות למיניהן. ופעם שנייה – אנחנו נהנים ממינימום טרטור ובירוקרטיה, ולא פחות חשוב – מטיפול זריז במיוחד בבקשה שלנו.

הנה למשל, לפני שבועיים החלטנו להיות ספונטאניים, לחגוג יום נישואין ולשבור שגרה עם חופשה במדריד. במוצ"ש נפלה ההחלטה לטוס, בראשון בבוקר נכנסתי לאתר של חברת האשראי מילאתי בכמה דקות את הפרטים, שלחתי צילום ת.ז שלי ובתוך 3 ימים הכסף עבר אלינו ישירות לחשבון הבנק. בלי דרישה לערבים, בלי אישורים מסובכים, עם מגוון עצום של אפשרויות כולל פריסת תשלומים, ואפילו עם ריבית לא כ"כ גבוהה כמו שיש נטייה לחשוב. אגב, כשביצעתי השוואה באינטרנט בין מספר הצעות – הפער בריביות עמד על כ-200 שקלים לכאן או לכאן. ביום רביעי הכסף הופקד אצלנו בחשבון וביום שישי היינו על הטיסה למדריד".

"ביום רביעי הכסף נכנס אלינו לחשבון וביום שישי כבר היינו על הטיסה למדריד" | צילום: שאטרסטוק

מסתבר שאלעד וקרן לא לבד, נתונים שזורמים מחברות כרטיסי האשראי השונות מצביעים על פריחה בכל מה שקשור להלוואות שניתנות במסגרת חברות האשראי. פגשנו את ברק סנדץ, מנהל שיווק אשראי ודיגיטל ב- max באותו עניין: "אנחנו חווים עלייה ברורה וביקוש מצד הציבור להלוואות באמצעים חוץ-בנקאיים. מדובר בחתך אוכלוסייה רחב מאוד – מרווקים ורווקות, דרך משפחות צעירות ועד אזרחים ותיקים.

עם זאת, למרות השוני בגיל ובסטטוסים של הלווים – ניתן לומר שההלוואות של רובם מיועדות בדרך כלל למטרה מוגדרת ונקודתית – לא מדובר על הלוואות גבוהות במיוחד, אלא על הלוואות בינוניות וקטנות של עד 100 אלף ₪.
אני יכול לומר שאצלנו במוקד, אנחנו מרגישים את הביקוש אפילו עוד יותר בתקופה הזו של תחילת השנה – בעיקר בגלל שיש לא מעט אנשים שמחליטים לפתוח את השנה עם קניית רכב חדש או חופשת חורף. יש גם הרבה פניות שמגיעות מישראלים ש"מנקים שולחן" – סוגרים חובות או מינוס בבנק".

ברק סנדץ, מנהל שיווק אשראי ודיגיטל ב max

מהניסיון שלך בשטח – מדוע אנחנו רואים יותר ויותר ישראלים שבוחרים לקחת הלוואה מחברות האשראי?
"בסופו של דבר, לא פעם, הלוואה מחברת האשראי משרתת את האינטרסים של הלווה בצורה הטובה ביותר. להלוואה מחברת האשראי אין גם השלכות מיידיות או עתידיות, בניגוד למשל כשמדובר על הלוואה בנקאית. לא פעם, הלוואה מהבנק יכולה להכביד על יתר ההתחייבויות של הלווה מול הבנק ולמעשה להשפיע לרעה על מעמדו מול הבנק, למשל בכושר היכולת לקחת הלוואות עתידיות ואפילו עד לחסימת היכולת לקחת הלוואה נוספת במקרה בלתי צפוי.
בנוסף, יש את אלמנט הקלוּת והמהירות של ההליך – הלווה לא מתבקש להגיע פיזית אל חברת האשראי, להיכנס להליך בירוקרטי ומילוי טפסים מתיש, הוא גם לא מתבקש להציג בטחונות או ערבים, ובמבחן התוצאה – הכסף מגיע במהירות, בתוך שלושה ימי עסקים".

בסופו של יום, הלוואה מחברת האשראי היא פתרון קל ומהיר להלוואות קטנות ובינוניות, שבמקביל – אינה מאלצת אתכם להיכנס בלית ברירה לנתיב הבנקאי, על כל המשמעויות שעולות מכך.

*אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל | המלווה: מקס | כפוף לאישור ותנאי החברה