עשוי לעניין אותך גם

המינוס מנהל לכם את החיים? יש דרך מהירה וחסכונית לכסות אותו

גם לכם נוצר מינוס בגלל התקופה האחרונה שפגעה בהכנסות של כולנו בהפתעה גמורה? המינוס הקטן הזה עולה לכם הרבה כסף בגלל הריבית הגבוהה שאתם משלמים עליו מדי חודש. הכירו שני פתרונות פיננסיים פשוטים, שיכולים לעזור לכם לנהל את המינוס ולשלם פחות

(שנה גודל)

על פי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 46% ממשקי הבית בישראל שיש להם חשבון בנק – היו במינוס לפחות חודש אחד בשנה. כשליש ממשקי הבית האלה נמצאים במינוס תמידי. באופן טבעי המינוס יותר שכיח בקרב משפחות עם ילדים קטנים, כך שיותר ממחצית (58%) ממשקי הבית עם ילדים, שהקטן שבהם בן פחות מ-18 שנים, היו במינוס ב-2018. כל כך קל להיכנס למינוס שכל אחד מאתנו יכול למצוא את עצמו במצב הזה בשלב כזה או אחר בחיים. הבעיה העיקרית במינוס היא שהוא מתנהל מעצמו, בלי ששמתם לב, ועולה למשפחה שלכם הרבה כסף.

כמה עולה המינוס?

מינוס או משיכת יתר בשפה המקצועית הוא למעשה זכות שהבנק שבו מתנהל החשבון שלכם נותן לכם כשהוא מאפשר למשוך כסף מהחשבון גם שכבר לא נשאר בו כסף, כלומר להיכנס ליתרה שלילית. משיכת יתר היא בעצם סוג של הלוואה שהבנק גובה מכם עבורה ריבית גבוהה מאוד.

בעוד שלהיכנס למינוס זה פשוט וקל, לדעת כמה אתם משלמים עליו זה כבר עניין מסובך הרבה יותר. על אף שהבנק מקצה עבורכם מסגרת אשראי אחת היא בדרך כלל כוללת כמה תתי מסגרות שכל אחת מהן מחויבת בריבית שונה. ברוב המקרים גובה הריבית הולך ועולה עם גובה המינוס שנצבר ומכביד עוד יותר על מי שצבר חובות. כך לדוגמה: מי שקיבל מסגרת אשראי של 10,000 שקל, ישלם ריבית מסוימת עבור חלק מהמסגרת (למשל, עבור 3,000 השקלים הראשונים) וריבית שונה עבור הכסף הנותר. בנוסף "הזכות" להיכנס למינוס אינה מגיעה בחינם: הבנקים גובים מכם מדי רבעון "דמי הקצאת אשראי" על האפשרות להיכנס לחריגה בחשבון שמצטברים לעשרות שקלים בשנה.

לחצו כאן לבדיקת זכאותכם להלוואה של עד 100,000 ₪ ב-60 תשלומים מ-max >>

לא יודעים כמה אתם משלמים על המינוס? אתם לא לבד

בסקר אינטרנטי שערכו לאחרונה ב- max, בקרב 520 איש, נמצא כי מעל 80% נמצאים במינוס בבנק ו-50% מהם לא יודעים מה גובה הריבית שהם משלמים על המינוס.

בבדיקה ועיבוד של הדו"חות הכספיים שפרסמו חמשת הבנקים הגדולים בישראל בשנת 2017 עולה שגובה הריבית הממוצעת על מסגרת אשראי ראשונה בבנק היא בין 8.3% ל-11.7%. על המסגרת השנייה ברוב המקרים תשלמו כבר הרבה יותר כך שהריבית הממוצעת היא בין 10.9% ל-14.5% במידה ותחרגו מהמסגרות גובה הריבית יכול להגיע גם ל- 11.4% ל-14.5% בממוצע. נניח לדוגמה שהבנק הקצה עבורכם מסגרת אשראי של 10,000 ₪ כך ש-3,000 ₪ מתוך המסגרת במדרג הראשון ו-7,000 ₪ במדרג השני, צברתם מינוס של 5,000 ₪ ואתם משלמים את הריבית הממוצעת בשוק. במקרה כזה אתם משלמים על המינוס 44 ₪ מדי חודש ו-538 ₪ מדי שנה. לא כולל "דמי הקצאת אשראי" שיכולים להגיע גם למעל 100 ₪ בשנה.

לבדיקת זכאותכם להלוואה מתואמת אישית של עד 100,000 ₪ ב-60 תשלומים מ-max לחצו כאן >>

ישנם פתרונות מהירים ומשתלמים להשתלט על המינוס

שוק הפיננסים בישראל מציע הרבה פתרונות אשראי לצרכנים נבונים שבשבילם מינוס הוא לא אופציה. אם גם אתם חושבים שמה שלא ברור כמה הוא עולה כנראה גם לא כדאי, שני פתרונות האשראי הבאים הם בשבילכם:

הלוואה בנקאית: לקיחת הלוואה לסגירת המינוס יכולה לעשות סדר בניהול הוצאות המשפחה שלכם ולשלוט במחיר הריבית שאתם משלמים. כשאתם לוקחים הלוואה מהבנק אתם קובעים סכום מוגדר וברור לו אתם זקוקים ומתחייבים מראש להחזרים החודשיים לסגירת החוב. הלוואה בנקאית היא המוצא הראשון של הרבה ישראלים אבל שימו לב לניואנסים חשובים: הישראלים שנוטלים הלוואה מהבנק לרוב נוטלים את ההלוואה מהבנק שלהם, ללא בדיקה של כלל האפשרויות העומדות בפניהם ולא נהנים מהתחרות הגוברת בשוק. בנוסף, לקיחת הלוואה בנקאית עלולה להשפיע על התנאים וההלוואות האחרות בחשבון. לפעמים כדאי לשמור את מסגרת האשראי והסכומים הגדולים שמציע הבנק בצד.

הלוואה חוץ בנקאית: צרכנים שהחליטו לעשות סקר שוק ולבחון את כלל האפשרויות העומדות בפניהם הרבה פעמים בוחרים בהלוואה מגוף חוץ בנקאי שמאפשר להם לקבל קו אשראי נוסף מעבר לאשראי המוצע להם בבנק. גופים חוץ בנקאים כמו חברות כרטיסי אשראי מציעים הלוואות בסכומים של עד 100,000 ₪ בתהליך קל, מהיר ופשוט, ללא ערבים וללא ביטחונות. הרבה פעמים חברות חוץ בנקאיות יהיו גמישות יותר בתשלום ההחזרים החודשיים ואטרקטיביות יותר מבחינת התנאים. 

חברת max לדוגמא, הגדילה לעשות ולקחה את התחרות צעד אחד קדימה. החברה מציעה לצרכן הלוואה חוץ בנקאית שיותר משתלמת מהלוואה בבנק. לקוח שזכאי להלוואה ב-max יכול להציג הצעה עדכנית להלוואה מהבנק ולקבל מ- max הלוואה ב-1% פחות. עד ריבית מינימום של פריים + 3.5%.  

בנוסף, max מאפשרים את התקופה המקסימלית ביותר היום בשוק לדחיית החזר ההלוואה, כאשר ניתן להתחיל להחזיר את ההלוואה עד שנה ממועד קבלת הכסף. אם אתם לקוחות טובים עם מוסר תשלומים גבוה כדאי לכם לבחור בחברה שמציעה שירותים נוספים כמו הנפקת כרטיס אשראי. חברות אלה מכירות אתכם ויוכלו להציע לכם ריבית אטרקטיבית שמתאימה לכם ומבוססת על השימושים וההרגלים שלכם. מידע שחסר לחברות חוץ בנקאיות אחרות שמציעות הלוואות בלבד.

לסיכום – אם אתם במינוס אתם כנראה משלמים עליו ריבית לא נורמלית, שרק תכניס אתכם יותר למינוס. הדבר החכם לעשות הוא לכסות את המינוס באמצעות ריבית נמוכה. אז קחו לכם 2 דקות ותטפלו במינוס. זה מהיר, זה משתלם וסה״כ – זה הכסף שלכם.

*דחיית ההלוואה בתשלום ריבית גישור | ההנחה תינתן עד ריבית מינימום של פריים +3.5% | בכפוף לתנאי המבצע | מותנה בהצגת ההצעה שהתקבלה מהבנק. | אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל | המלווה: מקס | כפוף לבדיקת זכאות, לאישור החברה ולתנאיה