עשוי לעניין אותך גם

לקחתם הלוואה? ייתכן שאתם משלמים ריבית גבוהה מידי

צריכים הלוואה ורצים ישר לבנק? מבדיקה שנערכה בתכנית 'אנליסט' עולה כי אנשים שלא מבצעים סקר שוק לפני לקיחת הלוואה, משלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים מיותרים על ריביות שבקלות יכלו לחסוך. רוצים להימנע מתשלום של ריביות מיותרות? כל הפרטים בכתבה שלפניכם:

(שנה גודל)
כמעט כולנו כבר פועלים על "אוטומט" כשאנחנו צריכים כסף וחושבים על הלוואה, אנחנו מיד הולכים לבנק. ככה זה היה מאז ומתמיד, אבל מסתבר שבמציאות של היום זאת טעות שיכולה לעלות לנו הרבה כסף. רוב האנשים לא מבצעים סקר שוק לפני שהם לוקחים הלוואה, לא בודקים ריבית או לאיזו תקופה הריבית, ועוד. מה שחשוב להם זה לקבל אישור לקבלת הלוואה בבנק ופחות לבדוק ולהשוות תנאים. חבל, כי בדיקה קצרה יכולה לחסוך לנו המון המון כסף.
 

חוסר מודעות עולה לכם כסף

שלא כמו בשאר מדינות העולם, אצל הצרכן הישראלי קיים חוסר מודעות לכך שניתן לקחת הלוואה לא רק מהבנק, אלא גם מגופים חוץ בנקאיים, כגון חברות כרטיסי אשראי. מי שמודע, מרוויח. צרכנים שהחליטו לעשות סקר שוק ולבחון את כלל האפשרויות העומדות בפניהם, בוחרים, פעמים רבות, בהלוואה מגוף חוץ בנקאי שמאפשרת להם לקבל קו אשראי נוסף, מעבר לאשראי המוצע להם בבנק. גופים חוץ בנקאים כמו חברות כרטיסי אשראי מציעים הלוואות בסכומים של עד 100,000 ₪ בתהליך קל, מהיר ופשוט, ללא ערבים וללא ביטחונות.

בדיקה קטנה שחוסכת בגדול

מסתבר שאפילו את המאמץ הקטן של הבדיקה כבר עשו עבורכם. חדשות ערוץ 13 ביצעו סקר שוק לבקשת הלוואה של 10,000 ₪ בפריסה של 3 שנים ללקוח מסוים. מתוך ההצעות אותן קיבל הלקוח עולה כי max הציעה את ההצעה הזולה הטובה ביותר להלוואה חוץ בנקאית בעלות כוללת של 1,406 שקלים בלבד (פריים+7%) . זאת לעומת חברות אחרות שמציעות את אותה הלוואה בעלות גבוהה הרבה יותר. כך למשל גוף אחד הציע במסגרת הבדיקה הלוואה בהחזר מצטבר של 1,703 ₪, גוף אחר – הציע את אותה הלוואה בהחזר של 2,340 ₪ (כלומר בריבית של פריים + 10.7%!) ויש אפילו גוף שהציע את הלוואה ב-11% ריבית צמודה למדד. הבדיקה כללה בקשת הצעות מהבנקים ומגופים חוץ בנקאים ומדגימה בצורה טובה שלא כדאי להניח מראש שההלוואה בבנק תמיד זולה יותר. זה מיתוס שכבר עבר מן העולם.כך למשל max הציעה את ההלוואה במדגם בעלות החזר כוללת של 1,406 ₪ בעוד שבבנק הפועלים בערוץ הדיגיטלי הציעו את ההלוואה ב-1,592 ₪. חשוב לציין שהבדיקה רק מדגימה את השונות בין ההצעות של הגופים השונים לאותה הלוואה ללקוח מסוים, שימו לב שהריבית על הלוואה מותאמת באופן אישי לכל לקוח בהתאם לנתונים הפיננסיים שלו באותו הזמן.

אז מה בעצם הבדיקה מראה לנו? קודם כל, לא כדאי לקחת הלוואה מהבנק או מגוף אחר באופן אוטומטי מבלי לבדוק ולהשוות מחירים. בדיקה פשוטה יכולה לחסוך לכם הרבה כסף. שנית, הלוואה היא מוצר שמותאם אישית לכל לקוח, ותנאי ההלוואה משתנים בהתאם לשינויים במצבכם הכלכלי. גם אם ביצעתם בדיקה חשוב שתבדקו שוב. גוף שאולי הציעה לכם הלוואה יקרה בעבר עשוי להציע לכם את ההלוואה הזולה ביותר היום.

בנוסף, מבירור עצמאי שערכנו, נמצא כי – max מאפשר את התקופה המקסימלית לדחיית החזר ההלוואה עד שנה ממועד קבלת הכסף. אם אתם לקוחות טובים עם מוסר תשלומים גבוה, רוב הסיכויים שתקבלו ריבית אטרקטיבית שמתאימה לכם, ומבוססת על השימושים וההרגלים שלכם.

לסיכום, בדומה לסקר שוק שמבצעים לפני כל קנייה של שרות או מוצר, אנו ממליצים בחום לבצע סקר שוק גם לפני שלוקחים הלוואה.

לפני שאתם ניגשים לקחת הלוואה, זיכרו שאתם הלקוח, בזמן שהבנקים וחברות ההלוואות החוץ הבנקאיות מתחרות עליכם בדיוק כמו בכל תחום אחר, וזה יכול לחסוך לכם אלפי שקלים.

*אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל | הפרסום אינו מהווה הצעה למתן אשראי | הצעת ההלוואה תינתן בהתאם לנתוניו האישיים של הלקוח | המלווה מקס | כפוף לאישור ותנאי החברה | דחיית החזר ההלוואה בכפוף לתשלום ריבית גישור.