עשוי לעניין אותך גם

תחקיר ההלוואות של אנליסט וחדשות 13 בדק ומצא: "ההצעה ש-max הציעה, הייתה ההלוואה החוץ בנקאית המשתלמת ביותר"

היום, יותר מתמיד, מסתבר שלא כדאי לכם לקחת את ההלוואה הראשונה שמציעים לכם. מבדיקה שנערכה ע"י מתן חודורוב בתכנית 'אנליסט', עולה כי אנשים שלא מבצעים סקר שוק לפני לקיחת הלוואה, מפספסים הצעות טובות מגופים חוץ בנקאיים. נמאס לכם לשלם כל כך הרבה? תמשיכו לקרוא

(שנה גודל)

כמעט כולנו כבר פועלים על "אוטומט" כשזה מגיע להלוואות. צריכים כסף? הולכים לבנק. ככה זה היה מאז ומתמיד. אבל מסתבר שבמציאות של היום זאת טעות שיכולה לעלות לנו הרבה כסף. רוב האנשים לא מבצעים סקר שוק לפני שהם לוקחים הלוואה, לא בודקים ריבית, לא בודקים לאיזו תקופה ההלוואה, ועוד. מה שחשוב להם זה לקבל אישור לקבלת הלוואה בבנק. כך עולה מכתבה שפורסמה לאחרונה במדור הכלכלי אנליסט בחדשות 13.

לתחקיר המלא של אנליסט ו-חדשות 13 >>

חדשות ערוץ 13 ביצעו סקר שוק לבקשת הלוואה ללקוח של 10,000 שקלים בפריסה של 3 שנים. מתוך ההצעות אותן קיבל הלקוח עולה כי max הציעה את ההצעה הזולה הטובה ביותר להלוואה חוץ בנקאית בעלות כוללת של 1,406 שקלים בלבד (פריים+7%) . זאת לעומת חברות אחרות שמציעות את אותה הלוואה בעלות גבוהה הרבה יותר. כך למשל גוף אחד הציע במסגרת הבדיקה הלוואה בהחזר מצטבר של 1,703 ₪, גוף אחר – הציע את אותה הלוואה בהחזר של 2,340 ₪ (כלומר בריבית של פריים + 10.7%!) ויש אפילו גוף שהציע את הלוואה ב-11% ריבית צמודה למדד. הבדיקה כללה בקשת הצעות מהבנקים ומגופים חוץ בנקאים ומדגימה בצורה טובה שלא כדאי להניח מראש שההלוואה בבנק תמיד זולה יותר. זה מיתוס שכבר עבר מן העולם.כך למשל max הציעה את ההלוואה במדגם בעלות החזר כוללת של 1,406 ₪ בעוד שבבנק הפועלים בערוץ הדיגיטלי הציעו את ההלוואה ב-1,592 ₪. חשוב לציין שהבדיקה רק מדגימה את השונות בין ההצעות של הגופים השונים לאותה הלוואה ללקוח מסוים, שימו לב שהריבית על הלוואה מותאמת באופן אישי לכל לקוח בהתאם לנתונים הפיננסיים שלו באותו הזמן.

על חוסר מודעות משלמים, והרבה

אם יש מסקנה מרכזית אחת שחייבים לזכור היא שקיים חוסר מודעות לכך שניתן לקחת הלוואה לא רק מהבנק, אלא גם מגופים חוץ בנקאיים כגון חברות כרטיסי אשראי. עובדה שצרכנים שהחליטו לעשות סקר שוק ולבחון את כלל האפשרויות העומדות בפניהם, בוחרים, פעמים רבות, בהלוואה מגוף חוץ בנקאי, המאפשר להם לקבל קו אשראי נוסף מעבר לאשראי המוצע להם בבנק. גופים חוץ בנקאים כמו חברות כרטיסי אשראי מציעים הלוואות בסכומים של עד 100,000 ₪ בתהליך קל, מהיר ופשוט, ללא ערבים וללא ביטחונות. אם אתם לקוחות טובים עם מוסר תשלומים גבוה, רוב הסיכויים שתקבלו ריבית אטרקטיבית שמתאימה לכם, ומבוססת על השימושים וההרגלים שלכם.

מבירור עצמאי שערכנו לקראת הכתבה, נמצא כי max מאפשר את התקופה המקסימלית לדחיית החזר ההלוואה עד שנה ממועד קבלת הכסף. אם אתם לקוחות טובים עם מוסר תשלומים גבוה, רוב הסיכויים שתקבלו ריבית אטרקטיבית שמתאימה לכם, ומבוססת על השימושים וההרגלים שלכם. חשוב לזכור שמדובר בהלוואות קטנות – בינוניות בגובה של עד 100,000 שקל. את ההלוואות הגדולות לעומת זאת, למשכנתא וכו', דווקא כן מומלץ לשמור לבנק.

לסיכום, חשוב לזכור שהלוואה היא כמו כל מוצר אחר. לכן, בדומה לסקר שוק שמבצעים לפני כל קנייה, מומלץ גם לבצע סקר שוק לפני שלוקחים הלוואה. הבנקים יודעים את זה, כתבי הכלכלה יודעים את זה, ועכשיו גם אתם יודעים את זה. בהצלחה עם ההלוואה.

*אי עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל | הפרסום אינו מהווה הצעה למתן אשראי | הצעת ההלוואה תינתן בהתאם לנתוניו האישיים של הלקוח | המלווה מקס | כפוף לאישור ותנאי החברה | דחיית החזר ההלוואה בכפוף לתשלום ריבית גישור.