פסח בא ואיתו הארוחות, הטיולים והקניות: איך מתמודדים באחריות עם כל ההוצאות?

חג הפסח עוד רגע כאן ולכולנו מגיע לחגוג ולבלות קצת. אבל במציאות של היום ליהנות = הרבה הוצאות. מסתבר שאפשר להתמודד עם זה באחריות ואפילו לצאת מעבדות לחירות פיננסית, איך עושים את זה? בואו לקרוא

(שנה גודל)

פסח הוא יופי של חג ואין ספק שמגיע לכולנו ליהנות עם המשפחה סביב שולחן סדר מכובד ומלא כל טוב. לבלות זמן איכות עם המשפחה ולצאת עם הילדים לטיול שתכננו כל השנה – לנוח ולצבור חווית חדשות. אבל צריך גם לעשות את זה באחריות. חשוב לתכנן היטב את ההוצאות (גם אם קיבלנו מענק יפה או תווי קניה מהעבודה ) וליהנות מהחג במקום להיות חנוקים כספית. אז איך עושים זאת?

מתברר שכדי לשרוד את הפסח בשלום – לא מעט ישראלים לוקחים הלוואה. אולם, להפתעתנו רבים לא לוקחים את ההלוואות מהבנק בו מתנהל החשבון שלהם, אלא מעדיפים לקחת הלוואות חוץ בנקאיות, לרוב מחברות כרטיסי האשראי. זה עשוי להיות נוח יותר, מהיר יותר ומתאים לכל מטרה.

בפסח הזה אנחנו נופשים

כך גם אילן, בן 42 מראשון לציון, עורך דין במשרד גדול ברחובות ואשתו חגית שעובדת בחברת הייטק. בני הזוג מודים שהופתעו מהקלות והנוחות של לקיחת ההלוואה: "אשתי ואני מרוויחים משכורות יפות" אומר אילן, "אבל כמו ישראלים רבים, אין לנו אקסטרה כסף בצד או עזרה מההורים למקרים שאנחנו נדרשים להוצאה מיוחדת, לכן החלטנו שהפעם, דווקא לפני פסח, אנחנו לוקחים הלוואה. אנו מבינים שבחישוב חכם, זה נוח לנו יותר, נותן לנו אוויר לנשימה ואנחנו לא מוכנים לעצור את החיים שלנו בגלל תקרת אשראי בבנק. פסח זאת דוגמא מצויינת ל״בור״ שתמיד נוצר איכשהו בחשבון – זה טירוף של הוצאות לכל המשפחה. במקום להיכנס למינוס גדול בבנק שעליו נשלם ריבית גבוהה העדפנו לקחת הלוואה קטנה והפעם למטרה טובה במיוחד – חופשה משפחתית.

השנה חגית כבר ״רמזה״ לי בינואר, שבפסח הזה אנחנו לא מארחים ויוצאים לחופשה בחו"ל.  השבוע לקחתי יוזמה נכנסתי לאתר של חברת כרטיסי האשראי שלי, מילאתי את הפרטים שלי, קיבלתי הצעה מצוינת ובתוך 3 ימים הכסף עבר אלינו ישירות לחשבון הבנק, וכבר קיבלתי את כרטיסי הטיסה לחופשה שהזמנתי לנו ולילדים בלונדון".

"ביום רביעי הכסף הופקד אצלנו בחשבון והשבוע קיבלתי את כרטיסי הטיסה ללונדון" | צילום: שאטרסטוק

פריחה בהלוואות חוץ בנקאיות

מסתבר שאילן וחגית לא לבד, מנתונים שמגיעים מחברות כרטיסי האשראי השונות עולה כי בתקופה זו חלה פריחה בכל מה שקשור להלוואות חוץ בנקאיות. פגשנו את רוני חיטרון, מנהלת מחלקת אשראי לקוחות פרטיים ב max מבית לאומי קארד, באותו עניין: "אנחנו חווים עלייה ברורה וביקוש מצד הציבור להלוואות בחוץ-בנקאיות. מדובר בחתך אוכלוסייה רחב מאוד – מרווקים ורווקות, ועד משפחות צעירות״. אומרת רוני.

"עם זאת, למרות השוני בסטטוסים של הלווים – ניתן לומר שמרבית ההלוואות מיועדות בדרך כלל למטרה מוגדרת ונקודתית – לא מדובר על הלוואות גבוהות במיוחד, אלא על הלוואות בינוניות וקטנות של עד 100 אלף ₪".

״אני יכולה לומר״, מוסיפה רוני, ״שמהנתונים שלנו עולה שחודש לפני חג הפסח – מחזור ההוצאות הממוצע של צרכנים גבוה ב-20% מהמחזור הממוצע בחודש שלפניו (נכון לשנים 2017-2018). אותו דפוס נצפה גם בהלוואות. חודש לפני החג הועמדו יותר הלוואות, לעומת חודש קודם, למשל, לטובת חופשה. לקראת פסח ההוצאות עולות, יש שיפוצים, קניות, אירוח וכולם רוצים להתחדש במשהו או לברוח לחו״ל אבל רוצים לשלוט בהוצאה ולא לתת להן לנהל אותם. יש גם הרבה פניות שמגיעות מישראלים ש"מנקים שולחן" – סוגרים התחייבויות, חובות או מינוס בבנק, ובחלק גדול מהמקרים זה אף בריביות טובות מהקיים להם בבנק". ״תכל׳ס, מבחינה צרכנית זה מאד הגיוני״, מסבירה רוני, ״ לדוגמה: אם לוקחים הלוואה של 30,000 ₪ בפריסה מקסימאלית של 60 תשלומים, משלמים בממוצע רק 28 ₪ ריבית בחודש – וההחזר חודשי הממוצע של ההלוואה הוא 600 ₪ (תלוי כמובן בתנאי ההלוואה)".

אם אתם מעוניינים לשמוע פרטים נוספים על הלוואה מיידית של עד 100 אלף ₪ לחצו כאן >>
רוני חיטרון, מנהלת מחלקת אשראי לקוחות פרטיים ב max מבית לאומי קארד

מהניסיון שלך בשטח – מדוע אנחנו רואים יותר ויותר ישראלים שבוחרים לקחת הלוואה מחברות כרטיסי האשראי?

"בסופו של דבר, לא פעם, הלוואה מחברת כרטיסי האשראי משרתת את האינטרסים של הלווה בצורה הטובה ביותר. להלוואה מחברת כרטיסי האשראי אין השפעה על מסגרת החשבון בבנק. לא פעם, הלוואה מהבנק יכולה להכביד על יתר ההתחייבויות של הלווה מול הבנק ולמעשה להשפיע לרעה על מעמדו מול הבנק, למשל בכושר היכולת לקחת הלוואות עתידיות ואפילו עשויה להביא לחסימת היכולת לקחת הלוואה נוספת במקרה בלתי צפוי.

בנוסף, יש את אלמנט הקלוּת והמהירות של התהליך – הלווה ממלא פרטים באתר בתהליך דיגיטלי ופשוט ומקבל תשובה מיידית האם הוא זכאי להלוואה. אין צורך בהצגת בטחונות וערבים ובמבחן התוצאה – הכסף מגיע במהירות, בתוך שלושה ימי עסקים". ניתן לחלק את תשלום ההלוואה עד 60 תשלומים ולהתחיל להחזיר את ההלוואה החל מחודשיים ועד שנה מזמן לקיחתה (בתשלום)".

בסופו של יום ובמיוחד לקראת חג הפסח וההוצאות שהוא מביא עימו, כנראה שהלוואה מחברת כרטיסי האשראי היא פתרון קל ומהיר. ואם להיות קלישאתי – חכם מה הוא אומר? בהלוואות יש אלטרנטיבה לבנק.

אם אתם מעוניינים לשמוע פרטים נוספים על הלוואה מיידית של עד 100 אלף ₪ לחצו כאן >>

חשוב לדעת: *אי-עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. *הפרסום איננו מהווה הצעה למתן אשראי. *ההלוואה כפופה לאישור max. *כפוף לתנאי ההצטרפות.

שינוי גודל גופנים