עשוי לעניין אותך גם

הקבלן איחר במסירת דירה חדשה? יש מחלוקת עם הקבלן לגבי תיקון ליקויים? יכול להיות שמגיע לכם פיצוי, אפילו אם בהסכם כתוב אחרת

(שנה גודל)

מאת: עו"ד אליעד אברהם

יותר ויותר רוכשי דירות מכירים את התופעה המאוד ישראלית של עיכובים במסירת דירה חדשה מקבלן. הקבלן מתחייב על דד-ליין ברור, הרוכשים מתארגנים לתאריך המיוחל, אך בפועל הדירה נמסרת זמן רב לאחר מכן. יחד עם זאת, רוב הרוכשים לא מודעים לזכויותיהם ולפיצוי שמגיע להם על פי חוק.
כלומר, גם אם הקבלן חתום בחוזה על פיצוי במקרה של איחור במסירת דירה בנסיבות בסכומים ובמועדים מסוימים – בסופו של יום, מה שכתוב בחוק מכר דירות (תיקון מספר 5) עשוי לגבור על הכתוב בחוזה.
תיקון מס' 5 לחוק המכר (דירות), התשל"ג-1973 הוכנס בשנת 2011 ובמסגרתו נקבעו כללים בנוגע לפיצוי רוכשי דירות מקבלן, בעקבות איחור במסירת דירה. בין היתר קובע התיקון הנ"ל כי בעבור כל חודש או חלק ממנו בין תאריך מסירת הדירה לתאריך בו נמסרה בפועל – זכאי הרוכש לסכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה כשהם מוכפלים ב-1.5 (התיקון מתייחס לשמונה החודשים הראשונים).
לדוגמה, אם שווי שכר הדירה של הנכס המדובר הוא 5,000 שקל, וישנו עיכוב מסירה של 4 חודשים – אזי הרוכש יהיה זכאי ל-30,000 ₪! (7,500 עבור כל חודש, כפול 4).
עוד קובע התיקון הנ"ל כי הקבלן יכול לאחר ב-60 יום ממועד המסירה החוזי ללא תשלום פיצוי כלשהו, אולם במידה והוא איחר ביותר מ-60 יום (ולו ביום אחד), הוא יאלץ לשלם את הפיצוי רטרואקטיבית, החל מהיום הראשון לאיחור במסירה.
בנוסף, קיימת פסיקה תקדימית אשר קובעת כי ישנם מספר סעיפים נפוצים בהסכמי מכר לרכישת דירה יד ראשונה מקבלן, אשר מנוגדים להוראות תיקון חוק המכר.
לדוגמה, בחוזי מכר רבים קיים סעיף שאומר כי כל שינוי או תוספת בדירה (בהסכמה) – יאפשרו לקבלן לדחות את מועד מסירת הדירה, וזאת למשך הזמן שבו יבוצעו התוספות והשינויים האמורים ולפחות לתקופה של 60 יום. זוהי דוגמה קלאסית להוראה המנוגדת להוראות חוק המכר, שכן היא אינה קובעת מועד מסירה חדש, אלא מאפשרת לקבלן לדחות את המועד בחודשיים מינימום, על כל בקשת שינוי מצד הרוכש.

חושב שמגיע לך פיצוי מהקבלן? לחץ כאן>

אם שווי שכר הדירה של הנכס המדובר הוא 5,000 שקל, וישנו עיכוב מסירה של 4 חודשים – אזי הרוכש יהיה זכאי ל-30,000 ₪

 ליקויים בדירה לאחר מסירתה
כידוע מלאכת הבנייה אינה חפה מכשלים ופעמים רבות מתגלים אי התאמות וליקויים בדירה חדשה לאחר מסירתה מהמוכר. במסגרת זו, מתעוררת השאלה האם הדייר מחויב לאפשר למוכר לתקן את הליקויים בעצמו או שמא יכול לדרוש פיצוי מהמוכר ובאיזה שיעור (האם בגובה עלות התיקון של המוכר או בגובה עלות התיקון של קבלן חיצוני שישכור הדייר בעצמו – שמטבעה גבוהה יותר). ובכן, בהתאם לדין, מחויב הדייר לתן לקבלן אפשרות לטפל בליקויים הקיימים בדירה. לכן, בהלכה הפסוקה נקבע כי יש לפסוק פיצוי מופחת בנסיבות בהן הקונה מנע מהמוכר לתקן את הליקוי.
יחד עם זאת, במקרים בהם התאפשר למוכר לתקן את הליקויים ואולם זה לא עשה כן, או שנתעוררו מחלוקות בין הצדדים לגבי היקף הליקויים אופן תיקונם וכו', יהיה רשאי לרוב הדייר לדרוש פיצוי כספי מהמוכר ולא יחויב לאפשר למוכר לתקן את הליקויים בעין.
יצוין כי בהלכה הפסוקה הוכרה תוספת של 35%-30% עבור ביצוע עבודות על-ידי הדייר עצמו במקרה מעין זה כתוספת סבירה. כמו כן, לעיתים קרובות תצטרף לתוספת הנ"ל גם תוספת של כ-10% עבור תיאום/פקוח הנדסי בקשר לביצוע התיקונים.

מאמר זה נערך על ידי עו"ד אליעד אברהם ממשרד "וסקר, אברהם ושות'". בין היתר המשרד עוסק בליווי אישי לוועדי בתים ומייצג באופן שוטף דיירים וועדי בתים בתיקים של ליקויי בנייה, עיכוב במסירת דירות בפרויקטים, ייצוג מול רשויות, חוזי מכר ועוד.  

מעוניינים לשמוע עוד פרטים על זכויותיכם מול הקבלן? השאירו מספר פרטים

ונציג של משרד "וסקר, אברהם ושות'" יחזור אליכם

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי בכפוף לתנאי השימוש

*האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי כלשהו או תחליף לו וכל הסתמכות על האמור הנה על אחריות הקורא בלבד. כל הזכויות שמורות ©

שינוי גודל גופנים