עשוי לעניין אותך גם

סגור

לפרטים נוספים על קניית דירה להשקעה משתלמת בבודפשט

מלאו את הפרטים ומומחה של סאפלינג קפיטל יחזור אליכם ללא כל התחייבות:

אז מה באמת חשוב לישראלים שקונים דירה בחו"ל? תתפלאו, זו ממש לא התשואה או עליית הערך

עשרות אלפי ישראלים מסתערים בשנים האחרונות על דירות להשקעה בחו"ל. אך עליית ערך הדירה והתשואה השנתית הן רק חלק מהשיקולים ברכישת נדל"ן מניב בחו"ל. השיקול החשוב ביותר הוא בחירת החברה שדרכה רוכשים את הנכס. כזו שמלווה את המשקיע באופן אישי לאורך כל הדרך

(שנה גודל)

על פי נתונים שפרסם לאחרונה משרד האוצר, לאחד מכל חמישה ישראלים יש דירה להשקעה. אך כל מי שמחפש היום דירה להשקעה בארץ יודע, שהתשואה מדירה להשקעה בישראל נמוכה מאוד בשנים האחרונות, ולא עושה רושם שזה הולך להשתנות בעתיד הקרוב. זוהי הסיבה שעשרות אלפי ישראלים מסתערים בשנים האחרונות על שוק הנדל"ן בחו"ל.

אך "דירות להשקעה בחו"ל" זה מושג רחב מאוד, ולפני שרצים לרכוש דירה בחו"ל צריך לבדוק טוב טוב את כדאיות ההשקעה, ומה שאפילו יותר חשוב – זה לבחור נכון דרך איזו חברה לבצע את העסקה.

חברות רבות בתחום צצות חדשות לבקרים, וצריך לנהוג במשנה זהירות כשבוחרים עם איזו חברה לעבוד. חשוב לבדוק שמדובר בחברה אמינה, שמציגה את כל התמונה בלי להסתיר שום מידע מהקונה, שאנשיה מנוסים, שולטים בשוק הנדל"ן המקומי, זמינים בכל עת, ומלווים את הקונה במשך כל התהליך ולא נעלמים ברגע שהעסקה מסתיימת.

כל חברה להשקעה בחו"ל פועלת אחרת. יש חברות שמציעות לקונים הפוטנציאליים דירות מתוך המלאי הקיים שלהן. ישנן חברות שבונות בניינים שלמים ומציעות דירות למכירה "על הנייר", ואין להן דירות קיימות להראות. זה עלול להפוך לקנייה של "חתול בשק", כי לפעמים הדירה שמקבלים בסוף שונה מאוד מהדירה שהוצגה בשרטוט המקורי.

וישנן גם חברות שעובדות אחרת לגמרי, במודל שדומה מאוד לסוכנות תיווך בארץ. הקונה פונה למתווך, שמאתר עבורו דירה לקנייה באזור המבוקש על פי סכום הכסף שהוא מעוניין להוציא, ומטפל בכל תהליך הרכישה עד לקבלת המפתח.

תמיד יש את הדילמה של איזו חברה לבחור

שני משקיעים שהתלבטו רבות בשאלה איזו חברה לבחור הם ארי בן-דוד (45), כלכלן ואיש עסקים מרעננה, ומנחם יוסיפוב (67), מנהל חברת מיזוג אוויר מאשקלון. "לפני ששקלתי בכלל את כדאיות העסקה, היו לי כמה פרמטרים חשובים מאוד בקבלת ההחלטה" מספר ארי. "היה לי חשוב להרגיש שאני בידיים מקצועיות, עם אנשים שיודעים להציג בצורה מקצועית את המצב האמיתי של השוק המקומי, כולל רפרנסים של נתונים מפרסומים בלתי תלויים ולא מטעם החברה".

"חיפשתי צוות מסודר, עם ניסיון עבר ומספיק משקיעים אחרים, שגם איתם דיברתי. תמיד יש את הדילמה של איזו חברה לבחור, כי הרי ככל שהחברה מאתרת לך נכס שעולה יותר היא מרוויחה יותר מהעיסקה. אז גם היה לי חשוב להרגיש שהחברה נמצאת בצד שלי, וחשוב לה באמת שאני אהיה מרוצה, ורק לאחר מכן כמה עמלה היא תקבל. ורק בסוף, אחרי שבדקתי והשוויתי, החלטתי שהחברה שעונה לי על כל הפרמטרים האלה ושדרכה אשקיע היא סאפלינג קפיטל".

"ברור שהמטרה שלי היא לעשות כסף", מספר מנחם. "קניתי דירה בבודפשט עוד לפני שסאפלינג קפיטל הוקמה. אבל בהמשך החלטתי לעבוד דרכם כי הם נראו לי הכי אמינים בשוק. ותשמע, זו לא חתונה. אם הייתי מתרשם שהם לא אמינים הייתי עובר לעבוד עם חברה אחרת. אבל לשמחתי צדקתי בהחלטה שלי".

בודפשט. אחת הערים המבוקשות ביותר על ידי משקיעים

ולמה קניתם דווקא בבודפשט?

"עשיתי שם עבודת מיזוג, הכרתי את העיר והתרשמתי, אז היה לי קל לקבל החלטה", מספר מנחם, שמחזיק כיום שלוש דירות במרכז בודפשט, כולן בנות 2-3 חדרים, בגודל ממוצע של 55 מטרים. "את כל אחת מהדירות שאני קונה דרך סאפלינג קפיטל אני משביח, משכיר, ומוכר אחרי שנתיים. ואף פעם לא היתה בעיה למצוא שוכרים או קונים. הזמן הכי ארוך שדירה עמדה ריקה היה שבועיים. התשואה היא בסביבות 6-7 אחוזים, ועליית הערך פנטסטית. לדוגמה, את הדירה שקניתי ב-2014 ב-90,000 יורו, מכרתי אחרי שנתיים ב-140,000 יורו, כלומר הרווחתי יותר מ-50% ממחיר הקנייה. אם הייתי קונה דירות במקום אחר אני לא חושב שהייתי עושה כל כך הרבה רווח מהשכרה ומכירה. ובבודפשט מצאתי אפשרות להשקיע בנדל"ן בסכומים לא גבוהים יחסית, עם פוטנציאל הכנסה גבוה יותר מהשקעות מקבילות בנדל"ן".

גם ארי מצטרף לדעתו של מנחם. "אני מושקע גם בארה"ב וביוון ובעוד כמה מקומות כי חשוב לי לפזר את ההשקעות שלי. ככלכלן אני יודע להעריך סיכון מול סיכוי, ואם המקום עובד טוב אז אין סיבה לא להשקיע בו. השקעתי בבודפשט בגלל סגנון הניהול, התשואות הצפויות, הפוטנציאל של הונגריה ושל שוק הנדל"ן המקומי, וקצב הצמיחה שלה. בעיניי, יש דווקא יתרון בכך שבודפשט היא לא במיינסטרים. בבודפשט יש הזדמנות חדשה, זו עיר עם ביקושים גבוהים, המחירים הם ברי קיימא, זה לא מקום עם בלון מחירים. וגם המדינה מאוד דוחפת – הונגריה משופעת בתיירות, מאוד פתוחה למערב, ומשקיעה הרבה בתשתיות. אז כשיש את היסודות החזקים האלה לצד אפשרויות השקעה, זה איזון טוב של סיכוי מול סיכון, שלעומת מקומות אחרים הוא יותר מעניין".

דירות תפורות לפי מידתך וליווי אישי לאורך כל הדרך

חברת סאפלינג קפיטל (Sapling Capital) היא אחת החברות המובילות בשוק הנדל"ן המניב בבודפשט. החברה לא מוכרת דירות מסטוק קיים או דירות על הנייר. ברגע שפונה אליה קונה פוטנציאלי, אנשי החברה מאתרים עבורו דירה יד שנייה. לקוח שמעוניין בכך יכול לטוס לבודפשט ולראות את הדירה המוצעת. רק כשהוא מחליט לקנות את הדירה, החברה דואגת לשפץ ולרהט אותה. ואם יש שוכר בדירה, החברה דואגת להוציא אותו ממנה לפני השיפוץ.

בנוסף, החברה מטפלת בעריכת ההסכם על ידי עורך דין ובתשלום מס רכישה בהונגריה, ובעצם בכל התהליך עד לקבלת המפתח והעברת הרישום בטאבו על שם הקונה החדש.

אך בכך לא מסתיים הליווי הצמוד של סאפלינג קפיטל. החברה גם מנהלת את הדירה עבור הקונה לתקופה של עד 10 שנים. שירותי הניהול כוללים מציאת שוכר והחתמתו על חוזה שכירות (וכשהלקוח מעוניין למכור אז מציאת קונה וטיפול במכירה). בנוסף, הניהול השוטף כולל גם תיקונים, גביית דמי שכירות והסכומים שנדרשים לתשלום חשבונות מהדייר, תשלום החשבונות החודשיים (מים, חשמל, אינטרנט וכולי), ותשלומי מיסים לבודפשט מדי שנה.

ההשקעה המינימלית הנדרשת כדי לקנות דירה בבודפשט באמצעות סאפלינג קפיטל היא 100,000 יורו (380,000 ש"ח), והדירות קטנות יחסית ונעות בין דירת חדר בגודל 30 מטר לדירת 3 חדרים בגודל 60 מטר, שהן הדירות עם הביקוש הכי גדול בבודפשט לצורך השכרה או קנייה.

דירות שנמכרו בבודפשט. סאפלינג קפיטל מאתרת את הדירות, משביחה אותן ומנהלת אותן עבורך

עליית ערך הדירות בבודפשט היא דו ספרתית

"מהקמת החברה ב-2014 ועד היום, מאות לקוחות קנו דרכנו דירות בבודפשט", מספר שביט לין, מנכ"ל סאפלינג קפיטל. "רמת הסיכון בעסקאות אלה נמוכה ביותר, כי מדובר בעיר בירה מאוד קוסמופוליטית ומאוד מתפתחת. אנחנו מתעסקים אך ורק בדירות שנמצאות בפריים לוקיישן, ברובעים  6 ו-7 במרכז העיר. רובע 7 היה בעבר הרובע היהודי, והאטרקציה המרכזית בו היא בית הכנסת הגדול ביותר באירופה. כיום, שני הרבעים האלה הם אזורי הבילוי המרכזיים בעיר, עם המון מסעדות, ברים, בתי קפה וכו'. בשניהם יש הרבה צעירים, סטודנטים ודיפלומטים, אז אין שום בעיה למצוא שוכרים".

"התשואה השנתית משכירות בבודפשט היא גבוהה מאוד לעומת ערים אחרות באירופה, ועומדת כיום על 6-8 אחוזים". מוסיף שביט. "עליית ערך הדירות בבודפשט היתה דו ספרתית בשנים האחרונות. מי שקנה בה דירה ב-2015, הכפיל מאז את ערך הדירה שלו. וכמובן, שככל שמחזיקים בדירה יותר שנים, ערכה ימשיך לעלות".

"הסיבה המרכזית לכך היא, שהכלכלה בהונגריה היא אחת הכלכלות המתפתחות והצומחות היום באירופה. זו מדינה יציבה מבחינה פוליטית, שמאוד אוהבת משקיעים ומבקרים. ובעיר הבירה בודפשט, הרבה חברות בינלאומיות מקימות מרכזי פיתוח. בנוסף, מגיעים אליה מאות אלפי סטודנטים מכל העולם, כי האוניברסיטאות בה הן ברמה מאוד גבוהה. אגב, הרבה סטודנטים ישראלים מגיעים ללמוד בה רפואה, וטרינריה ופסיכולוגיה, אז חלק מהישראלים שעבדנו איתם קנו דירה לילדים שלהם שלומדים בעיר".

אז למה כדאי לקנות דירה בבודפשט דרככם?
"החברה שלנו מציעה סל בטחונות ללקוח – כסף בנאמנות עד הרכישה, עריכת ההסכם על ידי עורך דין מקומי, רישום בטאבו על שם הקונה, מציאת שוכרים וניהול הנכס. אנחנו מאוד שקופים כשאנחנו מציעים דירות לקונה פוטנציאלי, ושמים דגש על אמינות. למשל, לא נמצא דירה על צומת ראשית ונציג אותה כאילו היא ברחוב צדדי. אנחנו גם מאוד בקיאים בשוק הנדל"ן בבודפשט. חשוב לנו מאוד להבין את צרכי הלקוח, וללוות אותו באופן אישי משלב מציאת הדירה דרך הרכישה ועד לניהול הנכס. אנחנו רוצים לתת למשקיע שקט נפשי. כי כשהלקוחות שלנו מרוצים, הם ימליצו גם לחברים ולמשפחה שלהם לקנות דרכנו".

לסיכום – אם אתם מחפשים חברה שתלווה אתכם באופן אישי בתהליך הרכישה של דירה להשקעה בחו"ל, פנו לסאפלינג קפיטל. פרט למקצוענות, יושרה ואמינות, תיהנו גם מדירה בבודפשט, שנחשבת היום ליעד משתלם מאוד להשקעה נדל"נית. שווה לא?

לפרטים נוספים על קניית דירה להשקעה משתלמת בבודפשט

מלאו את הפרטים ומומחה של סאפלינג קפיטל יחזור אליכם: