ההורים מודים: הילדים שלנו עברו שיימינג ברשתות החברתיות ולא היה לנו מושג

1 מכל 3 ילדים בישראל נפגע מבריונות ברשת בשנה האחרונה, מעידים מומחים. הלינצ'ים שכוללים קללות, איומים וחרמות גורמים לילדים שלנו לנזקים בלתי הפיכים, מפגיעה בביטחון העצמי והתבודדות, עד פנייה לעזרה פסיכולוגית ואפילו התאבדות. וההורים? בדרך כלל הם אחרונים לדעת. עכשיו הם מדברים:

(שנה גודל)

"במקומך הייתי מתאבד", "מגעילה ומכוערת", "יא הומו" – אלו רק חלק מהמסרים שיותר מ–30% מילדי ישראל מקבלים באופן אישי ויומיומי דרך הוואטסאפ, האינסטגרם, הסנאפצ'אט ועוד אפליקציות שנמצאות במכשיר הכי אהוב והכי קרוב, שכבר הפך לחלק מהגוף של הילדים שלנו – הסמארטפון.
זה יכול להתחיל מוויכוח שגרתי בבית הספר, אבל תוך מספר שעות עלול להתגלגל לסיוט ויראלי שכבר כמעט כל ילד מכיר: דפי נאצה נפתחים ברשת, עשרות או אפילו מאות ילדים מוזמנים להצטרף ולהיחשף להשפלה פומבית של קללות, השמצות ועלבונות. הרשתות החברתיות הפכו לכלי כל כך נפוץ של חרמות, ולילדים אין לאן לברוח. בכיתה, בבית, במיטה לפני השינה – הסלולארי איתם 24/7.

"הרשתות החברתיות הפכו לכלי כל כך נפוץ של חרמות, ולילדים אין לאן לברוח"

ההורים תמיד האחרונים לדעת
"מזעזע אותי לחשוב מה הילדה שלי עברה עד שנכנסתי לתמונה", אומרת טליה (שם בדוי), אמא של ל' בת ה-13 מאזור המרכז, שחוותה על בשרה את ההשלכות של בריונות ברשת. "לא היה לי מושג שקורה משהו בסדר גודל כזה. ראיתי שהילדה שקטה יותר מבדרך כלל אבל כשהייתי שואלת היא אמרה שהכל בסדר", היא מספרת. "כמובן שראיתי שהיא עם הטלפון הרבה, אבל חשבתי שזה נורמלי, שהיא סתם מתכתבת עם חברים".
עד שיום אחד טליה קיבלה טלפון מאמא אחרת בכיתה, שסיפרה לה שכבר יותר מ-3 חודשים בתה עוברת התעללות ברשת.
"גיליתי שנפתחו מספר קבוצות בוואטסאפ שנועדו לפגוע בבת שלי. היו מקללים אותה בקבוצות האלה 24 שעות ביממה ומאיימים עליה שלא 'תלשין' לאף אחד או שיתנקמו בה. כשהיא עזבה את הקבוצות היו מיד מחזירים אותה, ולא משנה מה כתבה ומה עשתה – הם לא הפסיקו. היו שולחים לה הודעות נאצה ב-2 בלילה, קוראים לה 'כלבה' ומאיימים עליה: לא כדאי לך לבוא לבית הספר מחר".
טליה מספרת שהיום ההתעללות אומנם פסקה, אבל האפקט של השיימינג עדיין נוכח מאוד: "מאז שזה קרה הילדה שלי לא אותו הדבר. יש בקרים שהיא לא רוצה ללכת לבית הספר, מסתגרת בחדר, בקושי אוכלת. הנקודה אולי הכי כואבת בכל הסיפור הזה, לי באופן אישי, היא חוסר האונים הטוטאלי שלי בתור אמא. הבת שלי עברה גיהינום במשך כל כך הרבה זמן ואני הייתי האחרונה לדעת. אני לא מאחלת את זה לאף הורה".

גם אורנה (שם בדוי), אמא של ד' בן ה-11 מאזור הדרום, גילתה שבנה עבר לינץ' של ממש בוואטסאפ, "זה התחיל כשהילד התחיל לקבל מיגרנות מזעזעות, לא הבנתי איך ילד כזה צעיר סובל ממיגרנות. אחר כך שמתי לב שכל הודעה בוואטסאפ מקפיצה אותו ושהטלפון אף פעם לא מונח על השולחן באופן גלוי. תמיד נעול בתיק או בכיס. הבנתי שהוא מסתיר ממני משהו, אבל עוד לא קלטתי על איזה סדר גודל מדובר. בסופו של דבר, הוא כבר לא הצליח להסתיר ולהכיל את המצב יותר ויום אחד פשוט פרץ בבכי וסיפר לי הכול.
הוא סיפר על קבוצת הבנים מהכיתה שמאיימת עליו כל יום בוואטסאפ, ואפילו חשף בפניי את ההתכתבויות. הם איימו עליו שירביצו לו מכות, שיישלחו אותו לבית חולים. שלחו לו הודעות כמו: 'אנחנו יודעים איפה אתה נמצא, אנחנו מחכים לך מחוץ לבית, רק תעז לצאת מהבית ולא תזהה את הפרצוף של עצמך'.
המזל הגדול הוא שהילד חשף בפניי הכול, ממש בדקה ה-90 לפני שהאיומים התממשו למכות של ממש.
מאז הספקנו להוציא אותו מבית הספר והוא מתאושש לאט לאט, אבל אני כל הזמן חושבת מה היה קורה אם רק הייתי נכנסת לתמונה כבר מהודעת השיימינג הראשונה, וכל כדור השלג הזה היה נעצר בהתחלה".

"לו רק הייתי נכנסת לתמונה עוד מהודעת השיימינג הראשונה" | צילום: אילוסטרציה

הטכנולוגיה מתקדמת – ואיתה הסכנות: גם הפיזיות וגם הנפשיות
עם התפתחות הטכנולוגיה והתלות שלנו בה, גם הסכנה הולכת ומתרחבת. הצקות מתמשכות ברשת יכולות להשפיע על ילדים שונים בדרכים שונות, בין היתר פסיכולוגים מספרים על הסתגרות, עצבות, חוסר רצון ללכת לבית הספר וליצור קשרים חברתיים, וזה עלול להגיע עד לתופעות יותר קיצוניות כמו פנייה לעזרה פסיכולוגית ואפילו התאבדות (רק בשנה האחרונה יותר מ-200 ילדים הגיעו לחדרי מיון לאחר שניסו לפגוע בעצמם עקב שיימינג ברשת).
יש גם עוד נתון מטריד מאוד שאימהות כמו טליה ואורנה יכולות להזדהות איתו: ב-80% מהמקרים הילדים בכלל לא משתפים את ההורים. יכול להיות שהם מתביישים, יכול להיות שהם מפחדים שהתערבות כזאת תחמיר את המצב – מה שבטוח הוא שיש קשר שתיקה בקרב הילדים שמשאיר את ההורים לגמרי מחוץ לתמונה, לכן אפשר להבין מדוע יותר ויותר הורים משתוקקים לפתרונות ולכלים שיעזרו להם להגן על הילד מפני מתקפת השיימינג הבאה.

סייבר קידס – האפליקציה שתשמור על הילד ותדווח לכם בזמן אמת על שיימינג
בבזק בינלאומי הבינו את החשיבות בפתרון טכנולוגי שיצליח לעקוב ולזהות תכנים פוגעניים שמגיעים לסמארטפונים של הילדים, ובמקביל שיתריע בפני ההורים על המתרחש בזמן אמת ולא בדיעבד.
בתרחיש בו עולה חשד לטקסט פוגעני בעל אופי מיני או אלים שמתקשר לסמים, אלכוהול, הפרעות אכילה, קללות, איומים וכו' – ההורה יקבל הודעת התרעה היישר לנייד כולל תוכן השיחה הבעייתי.
האפליקציה מנטרת את הודעות הטקסט והרשתות החברתיות שילדים ובני נוער פעילים בהן, בין היתר: WhatsApp, אינסטגרם, סנאפצ'אט, פייסבוק מסנג'ר ומיוזיקלי, ובבזק בינלאומי מדגישים שאין חשש שפרטיותו של הילד תיפגע לחינם, משום שהאפליקציה עובדת כמסננת ולא מציגה התכתבויות רגילות ותמימות. בנוסף, ישנם פיצ'רים שימושיים והכרחיים 'בילד אין' באפליקציה כמו עדכון על אחוז הסוללה שנותר בנייד של הילד.
לסיכום, סוף סוף הטכנולוגיה מאפשרת לנו לדעת האם ומתי הילד שלנו נחשף לבריונות, לחרמות ולהשפלות ברשתות החברתיות. תודות לסייבר קידס – ההורים יכולים לדעת מה קורה עם הילדים ולהגן עליהם בקלות ובמהירות.

מעוניינים לשמוע עוד על אפליקציית סייבר קידס? לחצו כאן