המוחות מאחורי האפליקציה המדוברת בישראל

בשבועות האחרונים אין הורה בישראל שלא שמע על אפליקציית Cyber Kids של בזק בינלאומי – האפליקציה החדשה שנלחמת בתופעת השיימינג ברשתות החברתיות. אחרי הפרסומות בטלוויזיה, הכתבות במהדורות החדשות וההתעניינות הבלתי פוסקת – הגיע הזמן שתכירו את האנשים שאחראים למהפכה הטכנולוגית שעוזרת לנו, ההורים, לשמור על הילדים מאלימות ברשת

(שנה גודל)

מדובר בתופעה סופר-נדירה: אפליקציה שיוצאת לאוויר העולם ומצליחה ליצור שינוי ענק בחיים של הרבה מאוד אנשים. הכוונה היא לשינוי כזה שיוצא מחוץ לגבולות הסמארטפון ומשפיע גם על ה"חיים האמיתיים".
הדוגמה הטרייה ביותר לכך היא אפליקציית סייבר קידס (Cyber Kids) של בזק בינלאומי, שמותקנת במקביל בנייד של ההורה ובנייד של הילד/ה, ובגאונות טכנולוגית מצליחה לנטר את השיחות הפוגעניות, הקללות והאיומים שהילדים נחשפים אליהם דרך הרשתות החברתיות – ואז לדווח להורים בזמן אמת על המתרחש.
פריצת הדרך הטכנולוגית גרמה לנו להסתקרן מי עומד מאחורי הפתרון שמיליוני הורים בארץ ובעולם חיכו לו במשך שנים ארוכות – וסוף סוף הגיע.
אז הכירו את חנן ליפסקין, אריק בודקוב ודורון יעקבי – שלישיית הישראלים שייסדו את האפליקציה המדוברת.

דורון, היום אין כמעט הורה בישראל שלא מכיר את האפליקציה, אבל קח אותנו אחורה – ללידה של הרעיון
"הכול התחיל לפני שנתיים וחצי כשאריק – שהוא גם אבא לילדים, סיפר לנו על רצף מקרים של חרמות והתעללויות שהתרחשו בבית הספר של הבן שלו. העניין הוא שהסיפורים נחשפו רק אחרי שהתנפחו לממדים עצומים ואז הנזק לילדים כבר נעשה. זה היה הטריגר שהוביל אותנו להבנה שרוב מקרי האלימות בין ילדים ובני נוער – מתקיימים בזירה של הרשת החברתית ויותר מזה – הבנו שלהורים אין מושג והם האחרונים לדעת.
כך נולד המיזם החשוב הזה, כשהמטרה היא לנצל את כל הכלים והידע הטכנולוגי שיש לנו בין היתר בתחום הבינה המלאכותית, בהנדסת תוכנה, בנושא של עיצוב מוצר ובניית ממשקים – ובעצם לפתח טכנולוגיה שמגינה על ילדים מאלימות ברשת ולא דומה לשום דבר אחר שהיה כאן.
רק לשם השוואה – לאפליקציה ממוצעת לוקח בערך חצי שנה כדי לצאת לאוויר העולם – לנו זה לקח שנה וחודשיים של עבודה אינטנסיבית מאוד. פשוט לא היינו מוכנים לצאת עם מוצר פחות ממושלם".

חנן ליפסקין, אריק בודקוב ודורון יעקבי – המפתחים של Cyber Kids

העניין הוא שלזהות מילים כמו: "סיגריות", "חרם" או "מכות" זה דבר אחד, אבל הילדים ובני הנוער משתמשים לא מעט בסלנג, בקיצורי מילים, בראשי תיבות – איך אתם מצליחים להתגבר על הקושי הזה ועל תופעות של טעויות כתיב למשל?
"האלגוריתם שלנו מצליח לתפוס מילים וביטויים שלכאורה משתמעים לשני פנים, ולפענח באיזה הקשר הם נכתבו. למשל, ילד יכול לכתוב בקבוצת וואטסאפ את המילהfucking" " אבל הקונטקסט יהיה דווקא חיובי, בהנחה שאחר כך תופיע המילה "amazing".

או הביטוי "כדור בראש" שמצד אחד יופיע בתוך שיח על משחק כדורגל ומצד שני מדובר בביטוי שמשתמשים בו כאיום – היופי הוא שהאפליקציה יודעת לזהות את כוונת המשורר.
כנ"ל לגביי שגיאות כתיב, רווחים, או טעויות שנובעות מהקלדה מהירה".

תן לנו דוגמאות לאסונות שנמנעו בזכות Cyber Kids
"יש המון. רק לא מזמן זיהינו קבוצת וואטסאפ של ילדות בנות 12 שלימדו אחת את השנייה טכניקות להקאה במטרה להפוך לרזות יותר.
אנחנו מצליחים גם לזהות מסרים מיניים בשיחות – כך גילו הורים לילדה בת 12 את העובדה שהיא במערכת יחסית מינית עם ילד בן 17.
היה מקרה נוסף שבו שתי חבורות של ילדים קבעו יום ומקום "ללכת מכות" והצלחנו לעצור את זה שנייה לפני שזה התפרץ לקטטה מסוכנת במגרש בית הספר. אגב, כעת מתנהלת חקירה משטרתית לגביי פדופיל שנחשף באמצעות האפליקציה.
חשוב להבין – כל המידע עובר אך ורק להורים ולא לאף גורם אחר, כשמדובר במסרונים פליליים כמו במקרי פדופיליה – ההורים הם אלו שמערבים את אנשי המקצוע המתאימים.
השליחות הגדולה מבחינתנו היא להוציא לאור את האלימות שמתרחשת בכל יום ובכל רגע במחשכי הוואטסאפ, הפייסבוק ויתר הרשתות החברתיות".

הודעות ההתרעה שמקבלים ההורים דרך אפליקציית סייבר קידס של בזק בינלאומי | צילום מסך

תספר לנו איך נוצר החיבור ביניכם לבין בזק בינלאומי?
"למעשה סייבר קידס נולדה בשם "קיפרס" (Keepers), והצליחה מאוד אבל הייתה יחסית מתחת לראדר, עד שהגיעה בזק בינלאומי. החיבור בין בזק בינלאומי לבין שלושתנו בליווי צמוד של יועץ החברה שלנו ד"ר צבי סיסקו – היה מיידי. שיתוף הפעולה הרגיש לנו מדויק מהרגע הראשון ומוכיח את עצמו בכל יום מחדש – גם כשכמות המשתמשים הולכת וגדלה וגם שיותר ויותר מקרי שיימינג נחשפים ונפסקים".

מה צפוי בהמשך הדרך מבחינת יכולות האפליקציה?
"סייבר קידס כל הזמן הולכת ומשתכללת ובמקביל אנחנו עובדים על פיצ'רים נוספים. אני יכול לחשוף כאן בפעם הראשונה שירות עתידי שאנחנו עובדים עליו והוא קשור ליכולות הניבוי של האפליקציה לזהות מקרים עוד לפני שהם מתרחשים. מה הכוונה? אם למשל יהיו 5 מקרים של בולימיה באזור רמת השרון בפרק זמן מסוים – זה ידליק אצלנו נורה אדומה. אנחנו ניקח את הדאטה, ננתח אותו, נסיק מסקנות ואז נוכל להתריע על התופעה שמתפשטת באותה קבוצת סיכון, ובשאיפה למנוע מקרים דומים עוד לפני שהם קרו".

מעוניינים לשמוע עוד על אפליקציית סייבר קידס? לחצו כאן

שינוי גודל גופנים