עשוי לעניין אותך גם

לפרטים נוספים על רכישת נכס מניב בברלין השאר את פרטיך כאן:

הכי רחוק מבועה: ברלין עדיין לא אמרה את המילה האחרונה

חברות ענק מעתיקות אליה משרדים, ההגירה החיובית נמשכת באופן עקבי, שכר הדירה עולה בכל שנה וקיימת דרישה להקמת כ-100 אלף דירות חדשות. משקיעים רבים חוששים ממיצוי של שוק הנדל"ן בברלין, אבל כל הסימנים מראים: השיא עוד לפנינו

(שנה גודל)

לאחר שנים של צמיחה, נכון להיום (אמצע 2018) ממשיכה ברלין להיות אחד מיעדי ההשקעה המובילים בעולם, אולם בצד האופטימיות יש תחושה מובנת של מיצוי וחשש. משקיעים רבים מקבלים את הרושם שפספסו את הרכבת. על פי פתגם ישן בעולם העסקים, "אם קראת על זה בעיתון, מאוחר מדי". האם ברלין, שהנהירה אליה סוקרה בהרחבה בעולם ובישראל בפרט בשנים האחרונות, אכן מצייתת לחוק הזה? האם השוק שנמצא בנסיקה תמידית ועקבית לא נוגע כבר בתקרת הזכוכית?

הכי רחוק מבועה
מחירי הדירות בברלין קפצו בשנה האחרונה ב-21 אחוז בקירוב, והיא ניצבת בראש רשימה של 150 ערים ברחבי העולם. כתבה ב"לוס אנג'לס טיימס" שפורסמה באפריל האחרון הוקדשה לעליית המחירים בעיר והציגה את הנתון הזה כמדד לערים אחרות: "לצורך השוואה, העיר המובילה בארצות הברית הייתה סיאטל עם עלייה של 12.7 אחוזים ואחריה סן פרנסיסקו עם 9.3 אחוזים. השיעור הממוצע בעולם עמד על 4.5 אחוזים".

נסיקה כזאת מציפה באופן טבעי את המילה "בועה" שמשקיעים לא אוהבים לשמוע, אלא שהמציאות בשטח שונה לחלוטין. "ברלין היא העיר עם נסיקת ערך הנדל"ן המהירה בעולם", נכתב לאחרונה ב"גרדיאן" הבריטי, "עבור משקיעים מניו-יורק או לונדון – ברלין, גם ב-2018, זולה בעשרות אחוזים לעומת בירות אירופאיות/ עולמיות אחרות ". ב"אייריש טיימס" הוסיפו: "ברלין היא בועה? האבטלה צונחת, השכר עולה וב-2017 גדלה אוכלוסיית העיר בכ-50 אלף איש. אפשר לכנות את זה בכל שם, רק לא בועה".

ברלין של 2018: ביקושים גבוהים לשכירויות ומחסור של כ-100 אלף דירות

"השוק עדיין לא הגיע לשיא"
ברלין ידועה כקוסמופוליטית, אולם ההיסטוריה השבירה שלה לפני ובעשור שאחרי נפילת החומה גרמה לה להיות מנומנמת בשוק הנדל"ן עד השנים האחרונות. "במשך 20 שנה לא הייתה בכלל צמיחה בגרמניה", אמר מיכאל זאן, מנכ"ל קונצרן הבנייה ,Deutsche Wohnen "עכשיו אנחנו מפצים על התקופה הזאת וזה לא עומד להיפסק. השוק עדיין לא הגיע לשיא".

הצמיחה שעליה מדבר זאן מתחילה מהמגזר העסקי. חברות בינלאומיות גדולות כמו גוגל ודויטשה בנק העתיקו סניפים לברלין, מאחר שהתמקמות בעיר עדיין זולה משמעותית מערים גדולות אחרות כמו לונדון, ניו יורק או הונג קונג. העובדה שמשרדים רבים ממשיכים להיפתח מייצרת מקומות עבודה, מזרימה תושבי חוץ ויוצרת ביקושים נרחבים שמעלים את מחירי השכירות.

ההערכות: המגמה לא תיעצר בשנים הקרובות
שוק השכירות הוא מפתח להבנה מדוע פוטנציאל ההשקעה בברלין עדיין רחוק ממיצוי. כ-85 אחוזים מתושבי העיר הם שוכרים. הנתח העצום וההגירה החיובית לעיר יוצרים צורך אמיתי בבנייה של יחידות נוספות. ב-2016 עלה מחיר שכר הדירה הממוצע ב-13 אחוזים וב-2017 נרשמה עליה נוספת של 9 אחוזים. כבר כיום יש מחסור של כ-100 אלף דירות בעיר, כמות שצפויה לגדול בשנים הקרובות. לאחרונה ה-Investment Bank Berlin (ה-IBB) הציג את דוח שוק הדיור השנתי לשנת 2017 – וממנו עולה כי מחיר מ"ר עבור שטח מגורים שכור זינק ל-10.15 אירו. מדובר בעלייה נאה של יותר מ-1 יורו למ"ר לעומת 2016.

"שווקים קורסים בשל בניית יתר", מסביר מיכאל פויטלנדר ממכון המחקר הגרמני לכלכלה, "המציאות בערים הגדולות במדינה ובמיוחד בברלין שונה לחלוטין". הוא צופה כי עד סוף 2018 תהיה עליית מחירים דומה לזו של השנים הקודמות והמגמה לא תיעצר גם בשנה הבאה. פויטלנדר טוען כי צניחה במחירי הנדל"ן יכולה להיות תוצר של הגירה שלילית מהעיר, אבל המגמה הכללית, ההתעניינות והנהירה הבינלאומית מעידים כי הסבירות לכך קלושה עד לא קיימת.

עם ביקושים גבוהים, הגירה חיובית, אפשרויות עבודה רבות, ומומחי נדל"ן וכלכלה שמסכימים בקונצנזוס רחב על כך שהשיא של ברלין עוד לפנינו – מסתמן שהשקעה בבירה הגרמנית היא חכמה ומשתלמת מאי פעם. אם ברשותכם הון פנוי של 90 אלף יורו, אתם מוזמנים להשאיר מספר פרטים בתיבה הכחולה 

לתיאום פגישה עם יועץ נדל"ן וללא כל התחייבות - השאירו מספר פרטים:

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי בכפוף לתקנון
שינוי גודל גופנים