עמוד הבית לימודים תואר במנהל עסקים – אאוט. תואר בניהול מערכות ציבוריות – אין!
תואר במנהל עסקים – אאוט.  תואר בניהול מערכות ציבוריות – אין!
0

תואר במנהל עסקים – אאוט. תואר בניהול מערכות ציבוריות – אין!

2,905

0
שתפו

את השיח הרוחש מתחת לפני השטח בבתי הספר למנהל עסקים אי אפשר להחריש. הסטודנטים מודאגים, ובצדק, מצמצום האפשריות למצוא עבודה הולמת לאחר שיסיימו את הלימודים. רבים מהם ימצאו את עצמם במשרות שלא מבטאות את מלוא כישוריהם, ולבד משכר נמוך יחסית הם יסבלו מתסכול מקצועי.

ואמנם, מכתבה שפורסמה בפורטל הלימודים של ישראל ( To Study ) ב-27.4.14 תחת הכותרת "תעסוקה לבוגרי מנהל עסקים" עולה: "הכמות האדירה של בוגרי החוג למנהל עסקים מדי שנה, עולה על היצע המשרות העומד לרשותם בשוק התעסוקה בתחומי הניהול השונים, ולכן רבים וטובים מבוגרי החוג למנהל עסקים, יידרשו לפנות לאפיקי תעסוקה אחרים על מנת "לפלס" את דרכם המקצועית לצמרת הניהול."

מכתבה זו מתברר גם ש"בין יתר המשרות המותאמות לבוגרי החוג למנהל עסקים ניתן למצוא: מסלולי עתודה ניהולית בחברות ציבוריות" זו הסיבה למגמה של פריחת החוגים לתואר ראשון בניהול מערכות ציבוריות. אלה מבטיחים לבוגריהם, מגוון רחב של תפקידים ועיסוקים ומבטיחים יציבות תעסוקתית וביטחון מקצועי כבר מתחילת השירות.

""מערכות ציבוריות כוללות את כל הארגונים שאינם פועלים למטרות רווח אלא למען מימוש מטרות ואינטרסים של הציבור", מסביר ד"ר שמחה ורנר, ראש התוכנית ל"ניהול מערכות ציבוריות", במכללה האקדמית לישראל. "המערכות הציבוריות כוללות שלושה מגזרים עיקריים: המגזר הממשלתי (הכולל את משרדי הממשלה ויחידות הסמך), המגזר המוניציפלי (כ- 260 רשויות מקומיות) והמגזר המלכ"רי – עמותות שפועלות לא למטרות רווח. מגזר זה נמצא בתנופה מתמדת וכל שנה נרשמות כ-1500 עמותות חדשות".

כסטודנט לעתיד, מדוע כדאי לי ללמוד דווקא מנהל מערכות ציבוריות?

ורנר: "העבודה במערכות הציבוריות מושכת יותר ויותר צעירים, שמגלים בשנים האחרונות עניין רב להשתלב בהן, משום שהן מציבות בפניהם אתגרים לתרום למערכות הציבוריות להתמודד עם המשימות הלאומיות החברתיות והכלכליות שהמדינה והחברה הישראלית ניצבות בפניהן. הן מאפשרות לצעירים אלה לפתח קריירה מקצועית וכן לספק את תחושת השליחות שלהם להשגת מטרות חברתיות וקהילתיות".

מה היתרונות של שוק העבודה הציבורי בהשוואה למגזר הפרטי?

"אני סבור שקיימים ארבעה יתרונות. האחד, ממוצע השכר במגזר הממשלתי גבוה יותר מאשר במגזר הפרטי (למעט המגזר הפיננסי). השני, עבודה במגזר הציבורי כרוכה בהבטחה של יציבות תעסוקתית. השלישי, ביטחון פנסיוני והרביעי האפשרות להעניק "תחושת שליחות".

אם אני כבר עובד במערכת ציבורית, לשם מה עליי ללמוד לתואר בתחום?

ורנר: "אם אין לך תואר ראשון, רכישת תואר ראשון תאפשר לך להגיש מועמדות למשרות הדורשות תואר ראשון ואשר דרגתן הניהולית ורמת השכר שלהן גבוהה יותר מאשר התפקיד שאתה ממלא עכשיו. לאחר שתסיים את התואר הראשון תוכל להתקבל ללימודי תואר שני בניהול מערכות ציבוריות ובכך להעצים את סיכויי התקדמותך לתפקידים בכירים יותר. כמו כן, תואר ראשון מעניק גמול שכר".

מה כוללת תוכנית הלימודים לתואר, ובמה זה שונה מלימודי מנהל עסקים?

"מכיוון שהתוכנית תכשיר את בוגריה להשתלב במגזר הממשלתי, המלכ"רי והמוניציפלי, היא כוללת לימודי מנהל ציבורי, לימודי ממשל, לימודי מדיניות ציבורית וקורסים מתקדמים להכרה מעמיקה של שלושת המגזרים (הממשלתי, המוניציפלי והמלכ"רים). כמו כן התוכנית תואמת את המגמה ההולכת ומתרווחת של המנהל הציבורי והיא לייבא לתוך המערכות הציבוריות כלי ניהול ומתודולוגיות מתחום מנהל עסקים. המגמה היא להביא חשיבה עסקית לתוך המנהל הציבורי מבלי לפגוע, כמובן, באינטרסים הציבוריים ובמטרות היסוד של המנהל הציבורי. כך, ניתן למצוא בתכנית זו כמות גדולה של קורסים מתחום לימודי מנהל עסקים.

האם הלימודים מקנים גם כלים יישומיים, או שהם מתמקדים רק בתיאוריה?

"הגישה המתודולוגית שעליה מתבססת התוכנית היא להביא לשילוב בין לימודים מתחום התיאוריה תוך הקניית ידע מעשי וכלים יישומיים, שיאפשרו לסטודנטים להצליח בתפקידם ולתפקד ברמת יעילות מנהלית גבוהה". יש לכך סיבה הנעוצה במציאות חיינו: סקר שערכו פרופסור ערן ויגודה ופרופסור שלמה מזרחי על ביצועי המגזר הציבורי בישראל מלמד על חוסר שביעות הרצון של האזרח מהשירות, "ולכן שיפור השירות ואיכותו הוא יעד מרכזי, שהתוכנית מטפלת בו. כמו כן, מקנה התוכנית ידע וכלים יישומיים לניהול התחרות במערכות הציבוריות, ניהול היזמות במגזר הציבורי, תכנון אסטרטגי, ניהול פרויקטים, מימון וניהול כספים וכו', מסביר ורנר.

מהו התגמול הלא כלכלי שיש בעבודה במערכת הציבורית?

"מתברר שיותר ויותר צעירים בעלי תואר ראשון פונים בשנים האחרונות לעבודה במערכות הציבוריות. הם עושים זאת, כנראה, כי הם רואים בכך אפשרות טובה לעשיית קריירה ולמלא תפקידים שיש בהם עניין ואתגר, וכמובן שליחות למען החברה והמדינה".