עשוי לעניין אותך גם

הורים במלכוד: נהגים צעירים – דאגות גדולות

אם גם אתם הורים החוששים ובצדק לתת לילד את הרכב, כדאי שתדעו שישנה דרך לצמצם באופן משמעותי את הסכנות האורבות לו בכביש ואף להציל את חייו

(שנה גודל)

"ההסתברות שהילדים שלנו יהיו מעורבים בתאונת דרכים גבוהה מאוד בשנות הנהיגה הראשונות שלהם. חוסר הניסיון על הכביש וביטחון עצמי לעיתים מופרז מפילים גם את הילדים הטובים ביותר", אומר בוחן התנועה יואב חדד.

נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מחזקים את עמדתו של חדד. לפי פרסומי הרשות,  נהגים צעירים (בני 17– 24) הם בעלי סיכוי גבוה יותר להיות מעורבים בתאונות דרכים מכל קבוצת גיל אחרת. למעשה בפועל נהגים צעירים בישראל מעורבים בתאונות חמורות, הכרוכות בפציעה קשה או מוות, בשיעור של פי 1.5 יחסית לכלל האוכלוסייה ונהגים צעירים עם ותק נהיגה של עד שנתיים מעורבים פי 2 בתאונות דרכים קטלניות.

נהיגה מסוכנת כמו נהיגה במהירות גבוהה, נהיגה בשעות הלילה, נהיגה במצב של עייפות ונהיגה תחת השפעת אלכוהול הם הגומרים השכיחים ביותר לתאונות דרכים, אולם הגורם הקטלני ביותר הוא חוסר הניסיון של נהגים צעירים. הם פשוט אינם בעלי ניסיון מספיק בנהיגה ועל כן חלקם בתאונות הדרכים גבוה באופן יחסי. "יכולתם של צעירים להעריך ולאמוד סיכונים מוחשיים בזמן הנהיגה אינה בשלה די הצורך ולעיתים אף מוטעית. לכן, הם אינם יודעים לצפות את הסכנות בצורה מדויקת", מוסיף חדד.

עוד גורם הפוגם בבטיחות הנהיגה של נהגים צעירים הם הסחות דעת מרובות בזמן נהיגה עם חברים ברכב. אתם יכולים לדמיין את זה: הודעה בוואטסאפ, הנהג מסיט את המבט מהכביש כדי לקרוא אותה, ואז הוא מוריד יד אחת מההגה כדי לענות עליה. וברקע? בליל של פטפטת, צחוק ומוזיקה רועמת ממלא את חלל המכונית.

"נהגים צעירים הם בעלי סיכוי גבוה יותר להיות מעורבים בתאונות דרכים מכל קבוצת גיל אחרת"

המטרה: לספק לילדינו את הביטחון הטוב ביותר
אנחנו, ההורים, נמצאים במלכוד. מצד אחד עלינו לאפשר לנהג הצעיר לנהוג, על מנת שיצבור את הניסיון הנדרש לנהיגה בטוחה. מצד שני, אנחנו מבינים שכל דקה שלו על הכביש היא סכנת חיים וחובתנו לדאוג לכך שהוא יהיה הכי בטוח שאפשר בזמן שהוא נוהג.

"אז כן, היו ברכב שבו הבת שלי נהגה כריות אוויר שהופעלו בזמן התאונה, אבל היה גם טלפון ארור שהסיח את דעתה מהרמזור שמתחלף לאדום", אומרת שולי, שבתה נויה (20) נפצעה קשה בהתנגשות חזיתית. "היא גם הייתה חגורה בחגורת בטיחות, שאמנם הצילה את חייה, אבל אילו מין חיים אלה עם נכות קשה? היא אפילו לא מסוגלת לאכול בכוחות עצמה".

זה לא נגמר בלומר להם איך להתנהג בכביש
הצעד הראשון בלשמור על בטחון ילדנו על הכביש, הוא להיות כנה עם עצמך. כולנו יודעים שבמבחן המציאות לא משנה כמה נתחנן אליהם שינהגו בזהירות, ברגע שהם יוצאים מהבית הם מתנהגים אחרת וכשזה מגיע לחיים של הילדים שלנו אנחנו לא יכולים להסתמך רק על ההבטחה שלהם.

למעשה, קיימים בשוק פתרונות טכנולוגיים שנותנים להורים את השקט הנפשי הנכסף. מדובר במערכות שמוכיחות את עצמן כבר שנים ומטרתן להסב את תשומת לב הנהג לסכנות האורבות בכביש.

סוג אחד הוא "מערכות התרעה אקטיביות". מערכות אלו מותקנות אך ורק על ידי יצרן הרכב בתהליך הייצור והן נמצאות רק ברכבי יוקרה. הן קולטות את הנעשה על הכביש, מצליחות לזהות מצבי סכנה, מתריעות לנהג, מתערבות בהפעלת הרכב – ואף יכולות לבלום אותו.

את הסוג הנפוץ יותר של מערכות התרעה ניתן להתקין לאחר קניית הרכב. מדובר במערכות שיכולות למנוע מגוון רחב תאונות – מתאונות חזיתיות ועד פגיעה באופנועים ורוכבי אופניים.

המערכת של  איווקס (AWACS): שילוב של ראדר ומצלמה
מערכת למניעת תאונות דרכים של 'AWACS משווקת מערכות התרעה מבית SDS' היא פרי פיתוחה של ענקית התחום האמריקאית Safe Drive System, וחברת איווקס היא המשווקת הבלעדית בישראל. המערכת פועלת על בסיס מצלמה ורדאר מתקדם, כך שהדרך מנוטרת בזמן אמת והמערכת אוספת פרמטרים שונים באופן רציף. המחשב של המערכת מנתח את הפרמטרים בכל רגע נתון וכאשר מזוהה סכנה משוגרת מידית פקודת התרעה מתאימה. המערכת מנטרת מידע לגבי טווחי המרחק של הרכב מרכבים וגורמים אחרים, מהירות הנסיעה וזמנים ומתריעה על סכנת התנגשות בכלי רכב אחרים, כולל רכבים דו-גלגליים, תאונות אפשריות בגלל סטייה מנתיב ועוד ובכך תורמת משמעותית לבטיחות של יושבי הרכב.

מערכת התרעה למניעת תאונות דרכים | *התמונה להמחשה בלבד

החברה פעילה בשוק הישראלי כבר שנים ומהווה חלק משמעותי בתהליכים מול גורמי ממשלה וחברות הביטוח בהקלות להן זוכים נהגים המתקינים מערכת למניעת תאונות דרכים ברכבם. כיום זכאים נהגים המתקינים את המערכת להנחה של 1,500 שקל באגרת הרישוי השנתית*.

מתנה לחיים
כהורים, אנחנו לא יכולים למנוע מילדינו לנהוג. אנחנו לא יכולים לפקח על מהירות נהיגתם או ללוות אותם לכל מקום שאליו הם נוהגים. אנחנו חייבים לאפשר להם לפרוש כנפיים.
מה שאנחנו כן יכולים לעשות הוא לתת לילדינו "חליפת הגנה" טכנולוגית שמצילה חיים.
כשחושבים על זה, המתנות האלו הן לא רק בשבילם, היא גם בשבילנו ההורים, שנוכל לדאוג קצת פחות. מגיע לנו. 

לקבלת פרטים נוספים על המערכת שמצילה חיים של נהגים צעירים

השאירו מספר פרטים ויועץ בטיחות יצור אתכם קשר:

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי בכפוף לתנאי השימוש
ההטבה בכפוף להוראות הנוהל ולתקנות התעבורה
שינוי גודל גופנים