עמוד הבית השקעות לא צריך להיות מיליונר כדי לרכוש דירה לילדים

לא צריך להיות מיליונר כדי לרכוש דירה לילדים

במציאות של היום, כשהמירוץ לדירה הפך לכמעט חסר סיכוי עבור זוגות צעירים ומשפרי דיור – יותר ויותר הורים מגלים שקיימת בכל זאת דרך להגשים לילדיהם את החלום. כל מה שהיא דורשת זה חשיבה ותכנון שיחסכו כמיליון שקלים בממוצע. איך עושים את זה? תקראו ותדעו גם אתם

0
שתפו

אבא, אמא. אני רוצה דירה

הרגע הזה הרי יגיע … הילד יבשר לכם שהוא מתחתן וחוץ מלחלק הזמנות למשפחה ולעזור לו קצת (או הרבה) עם הוצאות החתונה, תצטרכו להתחיל לחשוב איך אתם עוזרים לו ולאהובתו להיות הבעלים של דירה שתספק להם וגם לכם – ביטחון כלכלי. אם אתם מברי המזל שמיליוני שקלים בודדים הם כסף קטן בשבילם, הסתדרתם. אבל אם לא, כנראה שבקרוב מאוד תתחילו לחשב איך אתם מגייסים סכום דמיוני שבמקרה הטוב יסתכם ב-2 מיליון ₪. (בטח ובטח אם את רוצים שהוא יגור לידכם, במרכז הארץ).

מייאש?

ברור.

יש פתרון?

תלוי כמה אתם חושבים ומתכננים קדימה.

אז איך קונים דירה לילדים בלי להשקיע מיליוני שקלים?

"בשנים האחרונות אנחנו פוגשים הרבה הורים שבמקום לחכות לרגע שהילדים יתחתנו ויהיו לחוצים על דירה, והם ייאלצו להשקיע סכומי עתק, מקבלים החלטה מוקדמת ורוכשים קרקע אטרקטיבית במרכז שתהפוך לדירה תוך 5 או 6 שנים". כך מסביר לי בני ברנשטיין, מנכ"ל החברה למימוש קרקעות. "מניסיון קודם, להורים רבים שכבר רכשו אתנו קרקע כזאת לפני 6 שנים בסכומים מצחיקים  – יש היום דירה בשווי של כ- 2.5 מיליון ₪ למסור לילדיהם."

ברנשטיין ממשיך ומספר לנו: "ב-10 השנים האחרונות עשינו מאות עסקאות עבור הורים שתכננו קדימה, והיום הילדים שלהם גרים באזורים מבוקשים כמו נווה זמר ברעננה, כפר סבא הירוקה, שכונת 1200 בהוד השרון ועוד. אלו דירות ששוות מעל 2.5 מיליון ₪ וההורים הללו חסכו בתהליך הרכישה יותר ממיליון ₪." בני מבהיר שלא חייבים להיות עשירים: "אם יש לכם הון עצמי של 90 אלף דולר, תשקיעו בבטחה בקרקע. אבל, לא כל קרקע. מוכרחים לוודא שמדובר בקרקע שעמדה בתנאים הכרחיים ומחמירים שהופכים אותה להשקעה בטוחה – כך שבסופו של דבר תניבו ממנה דירה באזורי ביקוש במרכז הארץ, עם מס רכישה נמוך רק על מרכיב הקרקע, ובלי משכנתה חונקת."

חשוב! לפני שרוכשים קרקע להשקעה – לבדוק, לבדוק ושוב לבדוק

לדברי בני ברנשטיין: "מספיק לגלוש רבע שעה באינטרנט כדי להיתקל בלפחות 5 הצעות שונות ש'אוטוטו יהפכו את בעליהן למיליונרים'. נכון שחלק מההצעות הללו לא יעמדו לעולם בהבטחות הפרסומיות שהן פורשות בפנינו בכותרות ענק, אבל עדיין – השקעה חכמה עם בדיקה מעמיקה – היא דרך מעולה לקחת את הכסף שחסכתם בזעת אפכם ולתת לו להצעיד אתכם כלכלית קדימה, ולאפשר לכם להגשים חלומות. אלטרנטיבת ההשקעה הטובה ביותר העומדת בפניכם היא קרקע. אבל לא כל קרקע, אלא רק זו שעמדה בתנאים הכרחיים ומחמירים שהופכים אותה לאפיק השקעה בטוח".

בני מוסיף כי ישנם 4 קריטריונים עיקריים וחשובים שיש לבחון לפני שמשקיעים את הכסף בקרקע:

  • לבדוק שמדובר בקרקע פרטית ולא באדמת מנהל. קרקעות פרטיות מהוות רק 7% מהקרקעות בארץ. הן נסחרות באופן פשוט יחסית ואין עליהן הגבלה של מכירה ואישורים כמו שיש בקרקעות מנהל.
  • כדאי להשקיע באזורי ביקוש במרכז הארץ ולא בפריפריה. מדובר בקרקעות בערים כמו תל אביב, הוד השרון, רעננה והרצליה שבהן מלאי הקרקעות מאוד מוגבל. הסיבה היא: שדווקא בשל המרכזיות של הערים הללו, ההסתברות לקידום הליכי בניה באותו מלאי מצומצם של קרקעות היא גבוהה מאוד ולכן, ההשקעה היא פחות ספקולטיבית.
  • חשוב לבדוק האם הקרקע מקודמת לבנייה בידי יזמים פרטיים או בידי הרשות המקומית? בתרחיש שמדובר בקרקע שמקודמת על ידי העירייה בתכנית הכוללת זכויות מגורים, הרי שמדובר בקרקע בעלת אופק מימוש מהיר יחסית.
  • בדקו היטב גם את תכניות המתאר והאם הקרקע שבה אתם מתכוונים להשקיע מיועדת לשכונת מגורים בבניה רוויה. השקעה בקרקע שכזו יכולה להקנות לכם, כבעלי הקרקע, סיכוי טוב מאוד להפוך את החלום למציאות.

 דירה מקבלן לעומת קרקע בהליך הפשרה – פערים עצומים.

על מנת להמחיש את הדברים, מציין בני ברנשטיין דוגמה למקרה ריאלי של דירת 5 חדרים בתכנית הר/1202 בהוד השרון: מחירה של דירה כזאת הוא 2,400,000 שקל. ההון העצמי הנדרש לצורך רכישתה הוא כ-800,000 שקל המהווים כ-30% מעלות הדירה. יתר הכסף נלקח בהלוואת משכנתה מהבנק. לעלות זאת יש להוסיף כ-40,000 שקלים עלות שכר טרחה לעורך דין ועלות רישום בטאבו. ובהנחה שאתם בעלי דירה שניה, תאלצו לשלם כ-190,000 ₪ נוספים שהם מס רכישה שישולם עד חודשיים מיום הרכישה ורישום הזכויות בטאבו.
לעומת זאת, עלות רכישת קרקע בהוד השרון במסגרת התכנית הזאת עומדת על כ- 350,000 שקלים. מס הרכישה עומד על כ-25,000 שקלים, היטל ההשבחה המשוער עומד על בין 150,000 ל-200,000 שקלים, שישולמו לאחר שנתיים עד חמש שנים. עלות הבנייה המשוערת מגיעה לכמיליון שקלים נוספים.

באופן זה יוצא שעלות ההקמה של דירה בתוספת מרכיב הקרקע מגיע לכ-1,500,000.

ובשורה התחתונה: החיסכון של מס הרכישה בתוספת עלויות ההקמה של הדירה מגיע לכ-1,000,000 שקלים לעומת דירה שנרכשת מקבלן.

הזדמנות של פעם בחיים

לסיכום, לאור מצוקת הדיור החריפה במדינה ולאור כישלון הממשלה להוזיל באמת את מחירי הדיור.

בשילוב ההכרה שהמנטליות שלנו לא תשתנה וכולנו רוצים להעניק לילדים שלנו דירה – שווה שתחשבו לעומק על השקעה בקרקע במרכז הארץ – זה נכון לילדים (וגם לנכדים שיהיו) ונכון גם לכם.

גם אתה רוצה לחסוך מאות אלפי שקלים בקניית דירה?

השאר מספר פרטים ויועץ נדל"ן יחזור אליך לשיחת יעוץ:

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי בכפוף לתקנון