עמוד הבית בריאות מקדימים תרופה למכה: ביטוח מורחב לסרטן השד
תוכן פרסומי
0

מקדימים תרופה למכה: ביטוח מורחב לסרטן השד

כשאישה מאובחנת כחולת סרטן, הדבר האחרון שהיא צריכה זה לצאת למאבק בירוקרטי ומתיש על הזכויות שלה לטיפול רפואי מקסימלי: בין היתר תרופות מצילות חיים וטיפולים הכי מתקדמים. אבל זה קורה בכל פעם מחדש, ותתפלאו לשמוע: גם לנשים שיש להן ביטוח בריאות פרטי

0
שתפו

הנתונים מבהילים: בשנים האחרונות הפך סרטן השד לבן בית אצל 1 מ-8 נשים בישראל, וכ-4,000 נשים מאובחנות בכל שנה במחלה. כמו בכל דבר בחיים, גם במקרה הזה הכסף משחק תפקיד משמעותי: נשים רבות שזקוקות לתרופות ובדיקות מסוימות, לא זכאיות למימון קופות החולים, משום שהביטוח של קופת החולים לא מכסה אותן.

הטרגדיה היא שגם מי שהכינה את עצמה מבעוד מועד ורכשה פוליסת ביטוח רפואי מחברות הביטוח הפרטיות, עלולה למצוא את עצמה מקבלת סירוב מחברת הביטוח למימון תרופות ביולוגיות, טיפולים מצילי חיים ובדיקות גנטיות נלוות. במילים אחרות: אישה שמשלמת כל חודש מאות שקלים לחברת ביטוח פרטית, עלולה להישאר לבד ברגע האמת, ובלי סיוע כלכלי (שמגיע גם לעשרות אלפי שקלים בכל חודש).

 לקרוא את האותיות הקטנות

כמספר החברות המציעות ביטוחי בריאות, כך מספר הפוליסות המוצעות בשוק. ההיצע גדול והבלבול רב. יש חברות שמאפשרות מימון לתרופות עד תקרה מסוימת, אחרות מציעות פוליסות ביטוח ייעודיות לכיסוי טיפולים לסרטן, ישנן חברות שמאפשרות מימון גם לתרופות שאינן בסל במחיר מלא ובלי השתתפות עצמית.
"אם אין למבוטחת את הפתרונות הביטוחים המורחבים, במקרה של חלילה מחלה קשה יהיה לה קשה מאוד לשרוד מבחינה כלכלית", אומר יאיר טהר מנכ"ל סוכנות הביטוח SAL. "העניין הוא שגם ומישהי כבר עשתה ביטוח בריאות והיא חושבת שזה אבוד – חשוב שתדע שבכל רגע נתון אפשר לפתוח את התיק הביטוחי, לבצע בדיקה מעמיקה בפוליסה הקיימת ולערוך בה שינויים והתאמות נדרשות".

יש מספר סעיפים שכל אישה חייבת לבדוק אם קיימים אצלה בביטוח

8 מילים שעושות את ההבדל בין חיים למוות

טהר מצביע על ההרחבות שחייבות להופיע בכל פוליסת בריאות של אישה: "ניתוחים בארץ מהשקל הראשון, טיפולים מחליפי ניתוח, תרופות פרימיום, בדיקות גנטיות ואבחנתיות, שירותים אמבולטוריים ואבחון מהיר", הוא מציין ומוסיף, "נשים חושבות שהן מוגנות עם הביטוח הרפואי הפרטי שלהן, אבל זה נכון רק במידה שהנספחים החשובים הללו מופיעים בה. אלו יכולים לעשות את ההבדל בין חיים למוות, חד וחלק".

ראשית חשוב לבחור בפוליסה שכוללת ניתוחים בארץ מהשקל הראשון, וטיפולים מחליפי ניתוח. המשמעות היא: כיסוי לכל ניתוח ו/או "טיפול מחליף ניתוח" בישראל – כאשר השיפוי הוא מידי. השיפוי כולל בתוכו גם את ההוצאות הרפואיות שמתלוות לניתוח עצמו לרבות התייעצויות עם רופא מומחה ושהות בבית חולים פרטי.

"אישה בישראל שמאובחנת במחלת הסרטן וצריכה לעבור הליך רפואי מורכב, תחפש את הרופא הטוב ביותר" אומר יאיר ומסביר: "היא לא תתפשר על פחות ממומחה בתחום, ובצדק. כאן הביטוח נותן מענה מלא לנושא, גם בתי חולים פרטיים מהשורה הראשונה, וגם הרופאים הכי טובים בישראל – מפרופסורים ומנהלי מחלקות ועד מומחים בעלי שם. והכי חשוב: ללא כל תלות בשירותי הרפואה הציבורית ובביטוחים של קופות החולים".

חשוב שיהיה מרכיב תרופות פרימיום. מדובר בכיסוי רחב לתרופות למחלת הסרטן, כמו גם התחייבות להגדלת הסכום הביטוחי לתרופות. "יש לבדוק שבמסגרת ההרחבה מוצעות בדיקות גנטיות במקרה של סרטן בשלב מתקדם, לרבות בדיקות וליווי מקצועי של חברת אונקוטסט-טבע, ופאנל של 3 מומחים בתחום שבודק את תוצאות הבדיקות ומגבש חוות דעת מקצועית".
רק לפני לפני שנתיים אלונה (46) הגיעה אליי לאחר שחלתה בסרטן השד דרגה 3. היא סיפרה שהרופאה המליצה לה על תרופה ביולוגית חדשה שיצאה לשוק ומחירה כ-26 אלף ₪ בחודש ומכיוון שביטוח הבריאות שלה לא כולל סעיף של תרופות פרימיום – היא תיאלץ לשלם מחיר מלא. לצערי הרב, בשלב הזה ידיי כבר היו כבולות והיה מאוחר מדיי לשנות את מבנה ביטוח הבריאות שלה. היא נאלצה לגייס כספים ממשפחה וחברים כדי לממן את התרופה היקרה הזו".

"תבדקי שהפוליסה מכסה ניתוחים בארץ מהשקל הראשון, תרופות פרימיום, ובדיקות גנטיות ואבחנתיות"

למה הבדיקות הגנטיות כל כך חשובות?

"בדיקות גנטיות בחולות סרטן בודקות מהם הגנים המעורבים בפעילות הסרטנית ולפי זה קובעת מהו הטיפול המתאים ביותר לחולה. למשל טיפול תרופתי הורמונלי או ביולוגי או כימותרפי או משולב", מסביר טהר. "בנוסף, הבדיקה יודעת לנבא את הסיכוי לחזרת המחלה ומסייעת בגיבוש המלצה רפואית על טיפול מניעתי".

פוליסת ביטוח מקסימלית חייבת לכלול גם את השירותים האמבולטוריים. התוספת הזו ידועה גם בשם הארוך "שירותים רפואיים אמבולטוריים וטכנולוגיות מתקדמות". מדובר למעשה בכל הפרוצדורות הרפואיות שאינן כרוכות באשפוז בבית חולים. הודות להרחבה הזו חולות בסרטן השד תהיינה זכאיות לחוות דעת רפואית בישראל וחוות דעת שנייה אצל מומחים בחו"ל. בנוסף, הפוליסה מאפשרת בדיקות רפואיות אבחנתיות ובדיקות מעבדה לגידולים ממאירים, כמו גם לטיפולים רדיותרפיים וכימותרפיים.

ולבסוף, חשוב לוודא שבפוליסה יהיה סעיף הכולל אבחון מהיר.
המשמעות: בדיקות אבחנתיות מהירות בבית חולים פרטי, שכוללות ביצועMRI  ו-CT תוך 72 שעות ותהליכי אבחון יקרים נוספים, לצד הבדיקות השגרתיות ללא המתנה ארוכה לתורים ובעזרת רופא מומחה.

"ויש עוד סעיף בפוליסה שאני קורא לו  'סעיף הזהב' ואני חושב שהוא לא פחות חשוב מהאחרים, וחשוב להתעקש ולהוסיף אותו" אומר טהר. "מדובר בסעיף המקנה לאישה, פיצוי כספי חד פעמי של 50 אלף ₪ ומעלה בעת גילוי המחלה, ההיגיון הוא לשמור עליה מההשלכות הכלכליות המיידיות שלאחר גילוי המחלה – חיי היומיום שיתהפכו ובעיקר הפגיעה הכלכלית הקשה בתעסוקה".

איך תוכלי לדעת שהפוליסה שלך אכן עומדת בכל הדרישות?

לדברי טהר יש מקרים שבהם הפוליסה טובה ואין צורך לשנות דבר, אבל ישנם מקרים רבים שבהם התיק פשוט לא מספיק והלקוחה לא מוגנת. "אין המלצה לשינוי בכל ייעוץ" הוא מבהיר. "אצלי במשרד, מנהלות התיקים פונות ישירות לנציגי חברות הביטוח של הלקוחה ובאישורה, ומוציאות את תיק הביטוח העדכני. לאחר מכן התיק מועבר לצוות מומחים בעלי רישיון בביטוח (אני חלק מהצוות הזה), בין היתר נבדק האם בתיק של הלקוחה מופיעים כל הסעיפים החשובים שדיברנו עליהם בכתבה, האם הוא נותן מענה למצב השכיח של סרטן השד בפרט וסרטן בכלל, והאם ישנן כפילויות, חסרים בכיסוי ו/או אפשרות להוזלת המחיר של התיק הביטוחי.
לסיום, מבקש יאיר לומר משפט בנימה אישית: "אני מוכרח לציין שאני רואה בנושא הזה שליחות, כאשר המטרה שלי היא שלכל אישה יהיה כיסוי נדרש לטיפול במחלת הסרטן.
את בדיקת התיק המעמיקה אנחנו מבצעים ללא תשלום וללא התחייבות. מדובר פה בדיני נפשות ולכן אני וצוות המשרד שלי מגויס לטובת העניין".

כדי לא להגיע ליום שתמצאי את עצמך בתסבוכת רפואית וכלכלית קשה ביותר, רצוי להיערך מראש ולהתמגן בפוליסת ביטוח הבריאות הטובה ביותר

רוצים גם אתם לעשות סדר אחת ולתמיד בביטוחי הבריאות שלכם? מלאו מספר פרטים ותיהנו משיחת ייעוץ חינם עם יאיר

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי בכפוף לתקנון

שינוי גודל גופנים