עמוד הבית צרכנות איך החשבונות האישיים שלנו באינטרנט יכולים להפוך ברגע אחד לפצצת זמן מתקתקת?
תוכן פרסומי
0

איך החשבונות האישיים שלנו באינטרנט יכולים להפוך ברגע אחד לפצצת זמן מתקתקת?

כשעשרות מיליוני חשבונות אי-מייל פרוצים, נסחרים בשוק השחור במחיר של פחות מדולר לחשבון, ו-600 אלף ניסיונות פריצה לפייסבוק מתבצעים ביממה, אין פלא שהיום, כל אחד מאיתנו חשוף לניסיונות סחיטה, שיימינג ואפילו גניבת זהות

0
שתפו

בשנים האחרונות, רובנו מחזיקים במרחב הווירטואלי את כל המידע הכי סודי שלנו: מסיסמאות של חשבון הבנק ושל הכספומט, דרך מסמכים רפואיים, דרכון ותעודת זהות סרוקים, ועד תמונות אינטימיות והתכתבויות מביכות.
מצד אחד הנגישות והטכנולוגיה המתקדמת, הפכו את החיים שלנו להרבה יותר קלים, מצד שני ה"עולם החדש" הביא איתו לא מעט סכנות והפך אותנו להרבה יותר חשופים.
המשמעות היא שבמספר לחיצות כפתור, האקרים מצליחים לשים את היד על המידע שלנו, והחדשות הרעות הן: שזה קורה כל יום לאלפי אנשים, ואף אחד אינו חסין.

מה קורה ברגע שפורצים לחשבון הפרטי שלנו?

הדבר הראשון שהאקר עושה ברגע שהוא נכנס למייל פרוץ למשל, זה לשנות את הסיסמאות של החשבונות הפרטיים שלנו: חשבון האי-מייל, חשבון הבנק, חשבון הפייסבוק, שירותי אחסון של תמונות ומסמכים חשובים ועוד.
ברגע שההאקר שולט בכל החשבונות הדיגיטליים הוא יכול לסחוט את הקורבן, בכסף, בשיימינג ברשתות החברתיות ובפרסום חומרים אישיים.

עו"ד אסף דוק, שמתמחה בפשיעה אינטרנטית מסביר: "בכל שבוע אני נתקל במקרים של אנשים שפרצו להם לחשבונות האישיים, וזה רק הולך ומחמיר עם הזמן. אזרחים תמימים הופכים לכלי בידי האקר שסוחט מהם כספים, או גונב להם את הזהות ומפיץ פוסטים זדוניים בשמם. וזה עוד לפני שדיברנו על אקסים נקמניים שפורצים לשירותי האחסון והגיבוי בענן במטרה לחפש חומר מביך ולפרסם אותו".

"אזרחים תמימים הופכים לכלי בידי האקר שסוחט מהם כספים, או גונב להם את הזהות" | צילום: אילוסטרציה

עו"ד דוק מודה שכמעט אף פעם לא מצליחים לתפוס את עברייני הרשת, ועוד יותר קשה להעמיד אותם לדין: "מחלקת הסייבר של המשטרה לא ערוכה לטפל בכל תלונה, וצריך לקחת בחשבון שרוב הפריצות מתבצעות מחוץ לגבולות ישראל, במדינות שאין לנו הסכמי הסגרה איתן. לכן, צריך לעשות הכול כדי למנוע את הפריצה בזמן".

שינוי גודל גופנים