עשוי לעניין אותך גם

מה למדתי ב-25 שנות נדל"ן בארה"ב?

כשאומרים לישראלים שהשקיעו בארה"ב את השם: דובי רון, לא צריך להוסיף מעבר לכך. מדובר באחד מאנשי העסקים הראשונים שהתחילו למכור נדל"ן לישראלים בארה"ב – הרבה לפני שניתן היה לפתוח שם חשבון בנק או להעביר מטבע דרך הבנקים. עכשיו, כשהוא סוגר 25 שנות פעילות מוצלחות – רון מתפנה לדבר איתנו ומסביר איך אפשר לממש את חגיגת הנדל"ן בארה"ב

(שנה גודל)

בוא נתחיל מהסוף – בפרספקטיבה של 2 עשורים – מה הדבר הכי חשוב בביזנס המורכב הזה?
"במילה אחת? אנשים. חד משמעית. עסקים עושים עם אנשים ולא עם כסף, כי כסף יש המון".
כשדובי רון, בכיר בשוק הנדל"ן האמריקני, מדבר על החשיבות האנושית בתחום השקעות הנדל"ן הוא יודע על מה הוא מדבר. שמו של רון, שמשמש כסמנכ"ל פיתוח עסקי ומכירות בחברת OWNERCLUB  הישראלית וחי על קו ארה"ב-ישראל, עובר כבר שנים מפה לאוזן בקרב ישראלים שמחפשים להשקיע על אדמת הכלכלה החזקה בעולם.
אבל רון הוא ללא ספק חריג בנוף.
"נוצר מצב אבסורדי" אומר רון "בדיוק כמו שכל אחד יכול להפוך לקואצ'ר ולהתחיל לטפל באנשים בלי תואר שני בפסיכולוגיה ואפילו ראשון – כך גם במגרש העצום והמורכב של השקעות נדל"ן.
הרבה מאוד 'מתווכים' ו'יועצים' נכנסו בשנים האחרונות לשוק הנדל"ן, ואני לא רוצה לספר לך כמה מהם הגיעו אליי מיואשים, על מנת שאעזור להם בעסקאות שהסתבכו. האמת? רובם לא עושים את זה מרוע או טיפשות – זה פשוט חוסר ניסיון".

"עסקים עושים עם אנשים ולא עם כסף" | דובי רון. צילום: יח"צ

מה לדעתך הפך דווקא אותך ואת האנשים שמסביבך ב- OWNERCLUB ליקירי המשקיעים הישראלים?
"הידע, הניסיון המוכח והקשרים שלנו בתחום, חד משמעית" אומר בגילוי לב רון.
"מכשירי השקעה כמו שלנו דורשים הרבה מאוד מיומנויות, בין היתר: חיבור נכון עם הבנקים בארה"ב, עם הרשויות, עם חברות הניהול המקומיות ועם בעלי המקצוע.
ויש גם את ההיבט הסוציו-אקונומי, האם מדובר בציבור של שוכרים? באוכלוסייה חלשה/חזקה? וכן הלאה.
אבל גם, ואולי בעיקר – ידע מקצועי בתחום המיסוי וחוקי הנדל"ן שמשתנים בין מדינה למדינה.
הנה למשל 'אישיו' קטן לכאורה, שהוא בעצם גדול – פינוי דיירים. יש מקומות בארה"ב שבעל הנכס מחויב לתת לדייר 30 יום התרעה לקראת פינוי, לעומת זאת במקומות אחרים, זה כבר קופץ ל-90 יום, כלומר אנחנו מדברים על חודשיים קריטיים בהם משקיע יכול למצוא את עצמו כבול לסיטואציה

שהוא לא מעוניין בה, וכמובן מפסיד בה כסף. הנה דוגמה נוספת: אם משקיע שלנו מעוניין לממש דירה באטלנטה שבבעלותו – אנחנו נדאג לשדך לו קונים שמחפשים נכס להשקעה בלבד, מדוע? מכיוון שהחוק בתחומי מדינת ג'ורג'יה מעניק הנחה של 3% לזוגות או משפחות שרוכשות נכס לצורכי מגורים".

מה עוד?
"אנחנו פועלים בשקיפות מלאה מול המשקיעים, ומבצעים בדיקות נאותות קפדניות ביותר לפני שהעסקה נסגרת, בין היתר: מגיעה חברה בלתי תלויה שמתמחה בבדיקת מבנים, ובתום בדיקה מקיפה – היא מפרסמת דוח מפורט על הנכס ועל תקלותיו.
אנחנו גם היחידים עם מערכת חכמה שמאפשרת לבעלי הנכסים לעקוב אונליין אחרי התשלומים, המסמכים ודמי השכירות. למעשה, המשקיעים חשופים 24/7 לאינפורמציה, ושולטים בה.

בנוסף, אצלנו אין הבטחות לתשואות. כן, אני יודע שזה נשמע הזוי, אבל זו המציאות. משקיע שיושב מולי ישמע אך ורק את המספרים שנכונים להיום עם אפס ספקולציות ותחזיות, אך ורק עובדות בשטח. לצורך העניין, הנכסים בקנזס מניבים כעת 10% תשואה ובאטלנטה בין 8 ל-9 אחוז.
לצערי הרב, גם כאן אנחנו שומעים על הרבה מקרים של משקיעים שהגיעו לחברות ניהול שונות ומשונות וקיבלו הבטחות ל-14% ו-15% אחוזי תשואה! הטרגדיה היא גדולה כי אותן חברות הצליחו לייצר תשואות דמיוניות ולא ריאליות: הן קנו נכסים ב-40 אלף דולר, מכרו אותם ב-100 אלף דולר ואז מה-60 אלף דולר רווח הם ייצרו צ'קים שנתיים ושלוש קדימה – ונעלמו".

בוא נדבר ברשותך על עניין הניהול – כמה הוא קריטי?
"מאוד קריטי. נכון אומרים שחברים אמתיים נמדדים ברגעים הקשים? אז כך בדיוק גם לגביי חברות ניהול. הרי תקלות והפתעות בלתי רצויות תמיד צצות – דוד חשמל שמתקלקל, מזגן שמפסיק לעבוד או פיצוץ בצנרת. מה שקובע הן יכולות הטיפול, הזמינות והזריזות של חברת הניהול ב'מאני טיים', וכשאני אומר 'מאני טיים' אני מתכוון גם ללילות, גם לסופ"שים וגם לחגים.
הנה רק בשישי האחרון ישבתי עם אשתי במסעדה – קיבלתי וואטסאפ מחברת הניהול שלנו באטלנטה שיש בעיה באחד הנכסים. אני ומנהל הכספים שלנו שהיה בחו"ל טיפלנו בתקלה במקביל, והצלחנו לפתור אותה – מבלי להטריד את המשקיע בכלל.
אגב, כשמדובר בתקלות שמצריכות התערבות של בעל מקצוע, יש נוהל מאוד-מאוד ברור: אחד מהאנשים שלנו מגיע לנכס, אחר כך אנחנו מזמינים לא פחות מ-3 בעלי מקצוע שונים שנותנים אבחנה והצעת מחיר, ואז ניגשים לעבודה.
זו התעסקות שלמה וצריך לדעת לעשות אותה, ולמזלנו יש אתנו אנשים טובים שאין להם שעות.
בשורה התחתונה, חברת ניהול שמייצרת שקט עבור המשקיע – היא פרטנרית שצריך לתפוס אותה חזק חזק ולא לעזוב.
ואחרי שכל זה נאמר – השותפות איתנו רחוקה מלהיות חתונה קתולית. המשקיעים חופשיים לעזוב אותנו בכל עת, להמשיך לתפעל את הנכס לבד או לעבור לחברת ניהול אחרת, וכמובן שבכל רגע נתון הם יכולים לממש את הנכס ולמכור אותו. הם בעלי הנכסים, הם מחליטים – אנחנו רק כלי שרת עבורם".

לקראת סיום, קשה להתעלם מכל היעדים "הטרנדיים" ששומעים עליהם לאחרונה, בעיקר ברחבי אירופה. אתה צופה שזה ישפיע על מעמדה של ארה"ב?

"צריך לזכור שאנחנו לא קונים נדל"ן בשביל פנטזיה או הבטחות תיאורטיות, מדובר בעסקה כלכלית והיא צריכה לעבוד.
בסופו של יום – משקיע חכם שם את הכסף שלו בכלכלה חזקה, ועל נכס בר-מימוש. ובואו נודה על האמת, הרבה יותר קל לממש נכס בכלכלה האמריקנית, שהיא החזקה בעולם, מאשר בהונגריה או רומניה".

* החל מ-80,000 דולר הון עצמי

לפרטים נוספים על השקעה מניבה בארה"ב ולתיאום פגישה עם דובי רון

השאירו מספר פרטים ונציג של OWNER CLUB יחזור אליכם

הנני מאשר קבלת חומר שיווקי בכפוף לתקנון
שינוי גודל גופנים